Management Science

posted by .

Riverside oil company in eastern Kentucky produces 3 different grades of gasoline. They are regular, premium, and supreme grades. Each barrel of regular grade sells for $82 while premium grade sells for $88 per barrel and supreme grade sells for $89 per barrel. Petroleum component A, B, and C are purchased to be blended together for the production of three different grades of gasoline. The availability and cost of petroleum components A, B, and C are given in the following table.






Petroleum Component


Barrels available


Cost per Barrel




A


10000


$32




B


12000


$45




C


15000


$39




Also, the blending specifications for these three grades of gasoline are as follows:






Product


Blending Specification




Regular


at least 25% of A; no more than 30% of B; no restriction on C




Premium


at least 35% of B; no restriction on A and C




Supreme


no more than 25% of A; no restriction on B; at least 50% on C




Our goal is to maximize the profit from this production process.
a.List the linear program for this problem.
b.Use "Management Scientist" software to solve the program and report your optimal way to blend these three petroleum components for production.
c.What is the maximized profit?

Use Only a WORD file as attachment to submit your assignment. Only one attachment file (a WORD file) can be submitted for grading. You do NOT need to send in your working file from the software "Management Scientist".

  • Management Science -

    You're expecting someone to do your entire assignment for you?? It won't happen here. =(

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. College Algebra

    Maria Mixed grades of gasoline in her car, she puts 10 gallon of regular and 8 gallon of premium for a total $46.96. I f premium costs $0.20 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline.
  2. Linear programming

    Riverside Oil Company in eastern Kentucky produces regular and supreme gasoline. Each barrel of regular sells for $21 and must have an octane rating of at least 90. Each barrel of supreme sells for $25 and must have an octane rating …
  3. Linear Programming

    Riverside oil company in eastern Kentucky produces 3 different grades of gasoline. They are regular, premium, and supreme grades. Each barrel of regular grade sells for $77 while premium grade sells for $82 per barrel and supreme grade …
  4. Math/Management

    FuelMotion is an oil company that owns two oil processing plants that produce gasoline from crude oil. Their Georgia Plant produces 2 thousand gallons of premium, 1 thousand gallons of medium, and 6 thousand gallons of regular gasoline …
  5. Math

    I'm having a hard time coming up with the right equation to solve this one. E-Z Stop Fast Gas sold $10,957 worth of gasoline yesterday. Regular grade sold for $2.30 a gallon and premium grade sold for $2.55 a gallon. If the station …
  6. math

    Ez stop fast gas sold 10957 worth of gasoline yesterday. Redular grade sold for 2.30 a gallon and premium grade sold for 2.55 a gallon. If the station sold 420 more regular than premium, how many gallons of regular were sold
  7. management science

    Riverside Oil Company in eastern Kentucky produces regular and supreme gasoline. Each barrel of regular sells for $21 and must have an octane rating of at least 90. Each barrel of supreme sells for $25 and must have an octane rating …
  8. math

    E-Z Stop Fast Gas sold $10,957 worth of gasoline yesterday. Regular sold for $2.30 a gallon, and premium sold for $2.55 a gallon. If the station sold 420 more gallons of regular than of premium: a. How many gallons of each type of …
  9. math

    An oil company operates two Southern refineries. The Alabama facility produces 500 barrels of high-grade oil and 200 barrels of medium-grade oil per day. The Texas facility produces 600 barrels of high-grade and 400 barrels of medium-grade …
  10. algebra

    Kevin decides to mix grades of gasoline in his truck. He puts in 5 gallons of regular and 10 gallons of premium for a total cost of $61.30. If premium gasoline costs $0.22 more per gallon than regular, what was the price of each grade …

More Similar Questions