Math

posted by Matt

Belmont Records produces DVD records. The fixed costs for producing a record are $160,000, and unit cost amount to 85 cents per record. The revenue is $5 per DVD.

(a) How many DVDs must be sold in order to break even?
(b) Find the profit or loss if 20,000 DVDs are sold.
(c) Find the profit or loss if 50,000 DVDs are sold.

  1. Steve

    for x DVDs, break-even is when

    160000+.85x = 5x

    p(x) = 5x - (160000+.85x)

    that should help

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A manufacturer produces certain devices. The fixed cost of production is $2000. The first unit produced cost $2 and the cost per unit increases by 20 cents or each additional unit produced. What is the total cost C of producing x units?
  2. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  3. Math

    A DVD producer has fixed costs (factory, machinery, and money paid to the recording artist) of $406,000. Additionally, for every DVD produced, the company spends $5 for materials and labor. The DVDs can be sold for $12 each. a) Define …
  4. Math

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $6 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $48 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs in …
  5. algebra

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $6 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $48 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs in …
  6. math

    It costs $12.50 to see a movie at a theater near Jason's house. It costs only 1.95 to rent a DVD from an online service. A DVD player costs $125. To the nearest whole number, how many movies must Jason watch on DVD instead of at the …
  7. math

    it costs $12.50 to see a movie at a theater near jason's house. it only costs $1,95 to rent a dvd from an online service a dvd player costs $125 to the nearest whole number, how many movies must jason watch on dvd instead of at the …
  8. maths

    costs $12.50 to see a movie at a theater near Jason’s house. It costs only $1.95 to rent a DVD from an online service. A DVD player costs $125. To the nearest whole number, how many movies must Jason watch on DVD instead of at the …
  9. math

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $8 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $14 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs in …
  10. Math help

    A small recording studio that produce its own records is able to press 100 records a day for a profit of $3.60 per record. If a more expensive process is used, production can be increased, but the profit per record diminishes by 2 …

More Similar Questions