Math

posted by .

The cost C in dollars of producing n yearbooks is represented by the equation
C=1000+5n
How much would it cost to produce 75n yearbooks?

  • Math -

    if you meant 75 yearbooks, then

    C = 1000+5(75) = 1375

    If you meant 75n, then C = 1000+375n^2

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I did the first part how would i graph it. Problem: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b , in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). …
  2. algebra

    the question says: the yearbook committee is distributing yearbooks to students by class. Each class has approximately the same number of students. The table shows number of volunteers who helped to distribute the yearbooks to each …
  3. Phoenix

    In planning for a new item, a manufacturer assumes that the number of items produced x and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that 100 items will cost $10,000 to produce …
  4. math

    Help I can go this far and then lost. In planning for a new item, a manufacturer assumes that the number of items produced x and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that …
  5. math correction

    is this correct? Marginal Cost of Coffee The manager of a restaurant found that the cost to produce 100 cups of coffee is $11.02, while the cost to produce 400 cups is $40.12. Assume the cost is a linear function of x, the number of
  6. Math

    Mike and Kim invest $8,000 in equipment to print yearbooks for schools. each yearbook costs $5 to print and sells for $25. How many yearbooks must they sell before their business breaks even?
  7. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase …
  8. advanced math

    The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase productionn from 49 to 50 …
  9. algebra

    The following equation is used to find c, the total cost for printing a quantity of high school yearbooks, b. c=5b+200
  10. mathematic

    The local skateboard company reports that when they produce and sell n skateboards in a week, the cost is represented by the modelc=850+76n . The revenue is represented by the model r=150n. If both C and R are in dollars, write an …

More Similar Questions