Math

posted by .

having trouble figuring out this problem. During the first 4 wks of school, a cafeteria worker made more than 840 tacos. She made the same number of tacos each week. Which inequality best represents t, the number of tacos she made during 1 week.
a. t > 410
b. t < 410
c. t > 210
d. t < 210

Thanks...

  • Math -

    more than is >

    840/4 = 210

    t>210

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    120 students were surveyed about their food preferences. 62 liked pizza,75 liked burgers and 48 liked tacos. 15 liked all three. 93 liked pizza or burgers, 96 liked burgers or tacos, and 88 liked pizza or tacos. a) construct a venn …
  2. Algebra 1

    little help? 1)The function g(t) = 2t represents the number of guitar lessons, g(t), you can complete in t months. How many guitar lessons can you complete in 7 months?
  3. Question About Math

    Hello! I have two math questions: 1.) Marcos has 28 coins that are all nickels (n) and dimes (d). The value of the coins is $2.05. Which system of equations can be used to find the number of nickels and the number the dimes?
  4. Maths

    The school cafeteria serves tacos every sixth day and cheeseburgers every eight day. If tacos and cheeseburgers are served on the same day, how many days will it be before they are both on the menu again.
  5. math

    A taco stand sells tacos for $3.25 each. The stand’s expenses for the day are $210. Define your variables and write an inequality to represent the amount of tacos they need to sell per day to make a profit, and then solve the inequality. …
  6. Spanish Check

    Hi! Can someone check these for me? Thanks! Directions: Label each sentence with the correct tense they are in. They translate it into full Spanish. 1.) I will study. (Future) (Translation: Estudiare) 2.) Mom made tacos. (Present)
  7. Algebra

    A taco stand sells tacos for $3.35 easch. The stands expenses for the day are $210. Define our variables and write an inequality to represent the amount of tacos they need to sell per day to make a profit, and then solve the inequality. …
  8. Math

    A taco stand sells tacos with any three ingredients for a flat price of $1.25. Additional ingredients cost $0.50 each. There are ten different possible ingredients. How many different types of tacos costing $2.25 can be made at the …
  9. Math

    A taco stand sells tacos with any three ingredients for a flat price of $1.25. Additional ingredients cost $0.50 each. There are ten different possible ingredients. How many different types of tacos costing $2.25 can be made at the …
  10. 6th grade math

    The school cafeteria serves pizza every fourth school day and tacos every third day. How many school days will pizza and tacos be served on the same day?

More Similar Questions