computer

posted by .

the cost of 12 pencils is rs20.25 . dead a flowchart to calculate the cost of 1 pencil. tell the flowchart of this

  • computer -

    the cost of 12 pencils is rs20 . 25 . dead a
    flowchart to calculate the cost of 1 pencil

  • computer -

    What is the answer

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil …
  2. Math (prealgebra)

    the cost of apen is 3 times the cost of a pencil. the cost of 4 pencils and 3 pens is $9.75. what is the cost of a pencil?
  3. math

    1) Can someone tell me how the write 4x^3 + y^2 - 4y + 36=0 in standard equation (solve for y and complete the squares). 2) A pencil manufacturer determines that the daily cost c in dollars of producing n dozen pencils is given by …
  4. Algebra1

    Sally bought some ordinary pencils and 4 times as many special pencils. Each ordinary pencil cost $0.20 and each special pencil cost $0.35. She spent $14.40. How many of each pencil did she buy?
  5. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost?
  6. computer

    write an algorithm , draw a flowchart and write a program to calculate the total amount if a child buys 20 pens at rs20each , 30 pencils at rs2 each and 40 erasers at rs5 -***********eac-h
  7. math

    The cost of a pencil is $0.25 more than the cost of an eraser. If the cost of 8 pencils and 10 erasers is $12.80, find the cost of each.
  8. Math

    a box of pencils cost the same as 11 erasers and 7 pencils. a box of erasers cost the same as 6 erasers and a pencil. a box of empty boxes and an erasers cost the same as a pencil. given that boxes cost a penny and each of the boxes …
  9. Math

    A pencil, eraser and notebook cost a total of $1. If a pencil costs more than 2 erasers, 8 erasers cost more than 3 notebooks, and 5 notebooks cost more than 6 pencils, find the cost of a pencil. I don't know what to do. please help!!!!
  10. math

    Theresa has a chose of which pack of pencils to buy. At the store 20 pencils cost $4.00, or 12 pencils for $2,70. A) which is the better buy based on its cost per pencil?

More Similar Questions