Math

posted by .

If 16 ounce cost $1.19 what is the price cost of 1 ounce

  • Math -

    1.19/16 =

  • Math -

    92

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    How do you solve this: A 20-ounce bag of popcorn costs $2,80. If the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?
  2. math

    a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?
  3. 8th grade math

    A 20 ounce bag of popcorn costs $2.80 at the movie theater, if the unit price remains the same, how much would a 35 ounce bag cost ?
  4. math help

    Brand x cost $1.56 for 12 ounce. Brand y cost 2ยข more per ounce. What is the cost of 15 ounce of Brand y
  5. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24?
  6. math

    An online retailer sells two packages of protein bars. Package A: 10-pack of 2.1 ounce bars Cost A: $15.37 Package B: 12-pack of 1.4 ounce bars Cost B: $15.35 1)Which package has the better per bar?
  7. Math

    1. The Suarez family paid $15.75 for 3 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets?
  8. math

    if a 12 ounce can of beans cost .59 how much does one ounce cost .59/12=.04
  9. Math

    A 24-ounce bag of chips cost $2.88. If the unit price stays the same, how much would a 40-ounce bag of chips cost?
  10. Math Help

    The sale price of shrimp at a local grocery store is $1.15 for the first ounce and $0.95 for each additional ounce. Which function rule shows how the cost of shrimp, y, depends on the number of ounces, x?

More Similar Questions