algebra

posted by .

A video game manufacturer is planning to market a new machine. The fixed costs are $550,000 and the variable costs are $120 per machine. The wholesale price of the machine will be $140. How many game machines must be sold for the company to make a profit?

my answer was 27,500 it is wrong

  • algebra -

    140n = 550,000 + 120n

    20n = 550,000

    n = 27,500

    I don't know why it's wrong, unless the answer key is wrong (which happens every once in a while) or you have a typo above.

  • algebra -

    27500

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Finance

    Campus Print Shop is thinking of purchasing a new, modern copier that automatically collates pages. The machine would cost $22,000 cash. A service contract on the machine, considered a must because of its complexity, would be an additional …
  2. Business Finance

    Vandalay Industries is considering the purchase of a new machine for the production of latex. Machine A costs $2,190,000 and will last for 7 years. Variable costs are 38 percent of sales, and fixed costs are $122,000 per year. Machine …
  3. MATH

    A company makes three products X, Y and Z. Each product requires processing by three machines A, B and C. The time required to produce one unit of each product is shown below. Product X:- Machine A: 1 Machine B: 2 Machine C: 2 Product …
  4. MATH- please help!

    A company makes three products X, Y and Z. Each product requires processing by three machines A, B and C. The time required to produce one unit of each product is shown below. Product X:- Machine A: 1 Machine B: 2 Machine C: 2 Product …
  5. MATH-PLEASE HELPPP!!!!

    A company makes three products X, Y and Z. Each product requires processing by three machines A, B and C. The time required to produce one unit of each product is shown below. Product X:- Machine A: 1 Machine B: 2 Machine C: 2 Product …
  6. college algebra

    A musician is planning to market a CD. The fixed costs are $1260 and the variable costs are $5 per CD. The wholesale price of the CD will be $11. For the artist to make a profit, revenues must be greater than costs. How many CDs, x, …
  7. accounting

    ABC's Product information Current Product Expansion Product (estimate) Selling Price $14.50 $ Units produced and expected to be sold 80,000 5,000 Machine Hours 40,000 5,000 Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit Direct labor …
  8. college finite math

    A product may be made using Machine I or Machine II. The manufacturer estimates that the monthly fixed costs of using Machine I are $17,000, whereas the monthly fixed costs of using Machine II are $14,000. The variable costs of manufacturing …
  9. Math

    This task is about choosing a new washing machine. Your washing machine is broken. You need a new one. The new washing machine must hold at least as much as the old one and spin at least as fast as the old one. You used your old washing …
  10. Math Question

    A product may be made using machine I or machine II. The manufacturer estimates that the monthly fixed costs of using machine I are $18,000, whereas the monthly fixed costs of using machine II are $15,000. The variable costs of manufacturing …

More Similar Questions