Math

posted by .

Serena paid $20.20 for 36 rulers and folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?

  • Math -

    rulers --- x
    folders --- x+16

    x + x+16 = 36
    2x = 20
    x = 10 , then y = 26

    so she bought 10 rulers and 16 folders

    now to the cost:
    cost of ruler --- y
    cost of folder --- y + .5

    10y + 16(y+ .5) = 20,2
    10y + 16y + 8 = 20.2
    26y = 12.2
    y = .4692

    A ruler costs $0.47 and a folder costs $ 0.97

    check:
    10(.47) + 16(.97) = 20.22

  • Math -

    I don't know i came here for the answers!!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. windows XP

    On a shared folder, Read permission allows a user to display folder names, filenames, file data, and attributes; run program files; and change folders within the shared folder. True or false?
  2. Math

    Your teacher has a large box containing an equal number of red and blue folders. There are 24 students in your class. The teacher passes out folders at random. Ten students receive a red folder. Compare the experimental probability …
  3. phms

    Serena paid $20.20 for 36 rulers and folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?
  4. computer literacy

    what is an application program included with Windows that allows the contents of the computer, the hierarchy of folders on the computer, and the files and folders in each folder to be viewed?
  5. Algebra 2

    Serena paid $20.20 for 36 folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?
  6. Math

    Sarah bought 8 folders and 3 rulers. Lea bought 8 rulers and 3 folders. Sarah paid $1.25 more than Lea. How much was each folder if each ruler was .45 cents
  7. math

    Sarah bought 8 folders and 3 rulers. Lea bought 8 rulers and 3 folders. Sarah paid $1.25 more than Lea. How much was each folder if each ruler was 45 cents?
  8. Math Help

    A shop owner bought 30 folders and some journal. He paid @82.50 for the folders. Each journal cost 10 times as much as a folder. What was the cost of each journal?
  9. math

    Serena paid $20.20 for 36 rulers and folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?
  10. Educational Tech

    If you have a document that is relevant to more than one folder on your computer, what should you do?

More Similar Questions