microeconomics

posted by .

1. Suppose that an increase in the price of carrots from $1.20 to $1.40 per pound raises the amount of carrots that carrot farmers produce from 1.2 million pounds to 1.6 million pounds. Using the midpoint method, what would be the elasticity of supply?

a. 0.50
b. 1.86
c. 0.54
d. 2.00

2. Suppose that the equilibrium quantity in the market for widgets has been 200 per month. Then a tax of $5 per widget is imposed. As a result, the government is able to raise $750 per month in revenue. By how much has the equilibrium quantity of widgets fallen?

a. 25 per month
b. 50 per month
c. 75 per month
d. 100 per month

  • microeconomics -

    Answer for 2 is 50

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. macro economics

    Suppose that the residents of Veggieland spend all of their income on cauliflower, broccoli, and carrots. In 1998 they buy 100 heads of cauliflower for $200,50 bunches of broccoli for $75, and 500 carrots for $50. In 1999 they buy …
  2. Algebra II

    Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee sells for $5.95 per pound. How many pounds of each coffee should be mixed to produce 4000 pounds of a mixture that will be sold for $5.10 per pound?
  3. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  4. Bussiness

    The market for carrots is comprised of two segments: fresh market carrots, which have excellent, uniform color and a small core, and processing carrots, which are larger than fresh market carrots but still have good flavor, color, …
  5. Statistics

    What price do farmers get for their watermelon crops?
  6. Algebra

    A bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did A buy?
  7. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  8. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  9. Math

    Jill bought so e carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did she buy?
  10. math

    if the unit price for a cantaloupe cost 0.65 per pound and sally pays 1.95 for a cantaloupe how many pounds does her cantaloupe weigh?

More Similar Questions