math

posted by .

peter has a bag of 7 mixed lollies.he allows everyone in his class to choose 3 lollies,but they must not choose more than one of each kind.How many different combinaions of lollies are possible ? Is it 7^3=21 thanks

  • math -

    42

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    6 lollies and 3 icecreams cost £8.52 3 icecreams and 6 drinks cost £9.24 What would the cost of 1 lolly, 1 icecream and 1 drink be?
  2. Maths

    - In a normal pack of cards, write down the odds against picking each card. a) a diamond b) a jack c) a red 10 d) a black picture card e) a picture card 1. A die is rolled 3 times. Estimate the chance of 2 or 3 no.'s being the same. …
  3. Maths

    There is exactly the same number of lollies in 10 different colours in a jar. (If one lolly is picked out , the probability of
  4. Math

    There is exactly the same number of lollies in 10 different colours in a jar. (There are thousands of each lolly) If one lolly is picked out , the probability of being one colour is 1/10 and the second being same colour is also 1/10 …
  5. math

    Simon must choose one fiction book and one biography for a reading project. he has 6 different fiction books to choose and 7 different biographies to choose. write an equation to show how many different ways he can choose one of each …
  6. math

    sally has a bag of mixed lollies.The bag contains toffees,mints,fruit drops,smarties,jelly beans,candies and licorice.Sally allows every one in her class to choose 3 lollies,but they must not choose more than one of each kind.How many …
  7. math

    sarah has a bag of mixed lollies.T?he bag contains toffees,mints,fruit drops,smarties,jelly beans,candies and licorice.She allows everyone in her class to choose 3 lollies,but they must not choose more than one of each kind.How many
  8. math

    The production costs for 4 lollies is 9.55 strawberry, 8.70 orange, 9.99 grape, 6.30 bubblegum. The packaging is the same for all lollies at 5.00 per lolly. Owners like to add 25% markup on their stock. Calculate the retail price of …
  9. Maths

    Pete notices the receipt from the supermarket that sold the packet of lollies states there was a saving of 80 cents. This is a discount of 15%. How much did the packet of lollies originally cost?
  10. Introduction to Graphic Design

    Hello! Thanks for checking my question out! ____ A small fashion boutique, J. Lollies, has an outdated logo and corporate identity. Its business is booming, but visually, the company seems to be lagging behind. The company's marketing …

More Similar Questions