Math Word Problem

posted by .

Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that cost $4.00 per pound. He buys triple as much of the $2.00 per pound nut than he buys of the $4.00 per pound nut. If he spent a total of $32.00, how many pounds of the $2.00 per pound nut did he buy?

  • Math Word Problem -

    Let x = the amount of $2/lb nuts
    Let y = the amount of the $4/lb nuts

    He buys triple of x amount so
    3y = x

    This is similar to the first problem you posted. We need to know the value:

    Our second equation is 2x+ 4y = 32

    You can complete this one just like the previous one that you posted.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound?
  2. algebra

    walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 per pound are mixed to create 50 pounds of mixture that sells for $4 per pound. HOw many pounds of each type of nut are needed?
  3. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that …
  4. math

    Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of each type of nut would produce 40 pounds of a mix that sells for $15 per pound?
  5. Math- urgent

    Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of cheese, what is the cost per pound?
  6. College Algebra

    A grocer mixes peanuts that cost $1.49 per pound and walnuts that cost $2.69 per pound to make 100 pounds of a mixture that costs $2.21 per pound. How much of each kind of nut did the grocer put into the mixture?
  7. Algebra

    Sarah mixes cashews that cost $9.00 per pound with 50 lb of peanuts that cost $5.00 per pound. How many pounds of cashews should she mix to make a nut mixture that cost $6.50 per pound?
  8. Trigonometry

    Peanuts cost $3 per pound, almonds $4 per pound, and cashews $8 per pound. How many pounds of each should be mixed to produce 140 pounds of a nut assortment that cost $6 per pound, in which there are twice as many peanuts as almonds?
  9. College Algebra

    Macario is making 14 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. Macadamia nuts cost $8 per pound and almonds cost$4.75 per pound. How many pounds of almonds should Macario use for the mixture to cost $95.75 per pound to …
  10. College Algebra

    Macario is making 17 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. Macadamia nuts cost $9 per pound and almonds cost $5.75 per pound. How many pounds of almonds should Macario use for the mixture to cost $127.00 per pound …

More Similar Questions