Math

posted by .

A 7 4/5 ounce can of cat food costs 38 cents. What is the unit rate (price per ounce) of the cat food?

  • Math -

    7 4/5 = 7.8

    $.38 divided by 7.8 will give you the price per ounce.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce. would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?
  2. calc

    Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has 10 grams of protein and 5 grams of fat per ounce, and grain has 2 grams of protein and 2 grams of fat per ounce. A bag of dog food must contain at least 224 …
  3. math

    dr.chen told miranda that her new puppy needs a diet that includes at least 1.54 ounces of protein and 0.56 ounce of fat each day to grow into a healthy dog. each cup of good start puppy food contains 0.84 ounce of protein and 0.12 …
  4. Math

    Jessica purchased a bag of cat food. She feeds her cat 1 cup of cat food each day. After 7 days, she has fed her cat 2/3 of the food in the bag. How many cups of food were in the bag of cat food when Jessica bought it?
  5. math

    A Cat-Food Company makes a special kind of cat food. It consist of 40% meat powder and 60% grain. The meat powder costs $1.20 per pound. The grain costs 80 cents per pound. What is the cost of the raw materials per pound of cat food?
  6. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate?
  7. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24?
  8. Math Help!!!

    The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price?
  9. math complicted question please help

    1. a box of crackers has 24 grams of fat.the box contains 8 servings. what is the unit rate?
  10. Math

    Find the unit rate for a sponge cake that weighs 25 ounces and has 2750 calories. A. 0.009 calories per ounce B. 110 calories per ounce** C. 68,750 calories per ounce D. 115 calories per ounce

More Similar Questions