Math

posted by .

One bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. Which has the lower unit rate? How much lower?

  • Math -

    6/8 = $0.75 per ounce

    4/5 = $0.80 per ounce

  • Math -

    .05

  • Math -

    l4

  • Math -

    If one bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces and a second bottle $4 for 5 ounces of shampoo . Which has the lower unit rate ? How much lower of a unit rate is it

  • Math -

    Its over 9,000!!!!!!!

  • Math -

    The 1st bottle and the 2nd bottle is $0.05 more than the first bottle

  • Math -

    Can you break down the fractions for me?..how did you get 0.75 and 0.80

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    company A:1/5 company B:4/25 company C:2/5 company D:3/20 Gabriellas travel shampoo bottle holds 1 1/2 cups of shampoo. Before leaving on vacation,she filled the bottle to the yop with 1/8 cup cup of shampoo.How much shampoo was already …
  2. math

    if shampoo costs 3.96 for 17 ounces what is the unit cost
  3. Chemistry

    The label for a bottle of professional shampoo reads: “Acid balanced conditioning shampoo, pH 5.” a. What is the hydronium ion concentration of the shampoo. b. How is it that the claim the pH of the shampoo is 5 related to the …
  4. math

    Katepoured 8 ounces of juice of a 64 ounce bottle Brian poor 60 ounces of juice from a 128 ounces bottle what ratio of juice is missing from each bottle of the ratios proportional
  5. Math

    One bottle of juice is 1/4 filled. Another smaller bottle holds 20 fluid ounces. if the contents from the larger bottle are poured into the smaller bottle, the bottle is 7/8 filled. how many fluid ounces does the larger bottle holds
  6. math

    one bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces.A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo.Which has the lower unit rate?
  7. Math

    what is the best unit measurement for the capacity of a travel-size bottle of shampoo?
  8. Sience

    One bottle of shampoo costs $6 for 8oz. A second bottle costs $4 for 5oz. Which has the lower unit rate?
  9. sheridan

    Armin is designing a bottle for a new shampoo. The bottle should have a volume of 450 cm3. Armin wants to minimize the amount of plastic used in the bottle. Determine the dimensions of the bottle with the minimum surface area in each …
  10. MATHS

    Armin is designing a bottle for a new shampoo. The bottle should have a volume of 450 cm3. Armin wants to minimize the amount of plastic used in the bottle. Determine the dimensions of the bottle with the minimum surface area in each …

More Similar Questions