Math

posted by Wyatt

One bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. Which has the lower unit rate? How much lower?

  1. Ms. Sue

    6/8 = $0.75 per ounce

    4/5 = $0.80 per ounce

  2. Jacob

    .05

  3. Anonymous

    l4

  4. Jazzy

    If one bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces and a second bottle $4 for 5 ounces of shampoo . Which has the lower unit rate ? How much lower of a unit rate is it

  5. Anonymous

    Its over 9,000!!!!!!!

  6. Taylor

    The 1st bottle and the 2nd bottle is $0.05 more than the first bottle

  7. Tariya

    Can you break down the fractions for me?..how did you get 0.75 and 0.80

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math

    company A:1/5 company B:4/25 company C:2/5 company D:3/20 Gabriellas travel shampoo bottle holds 1 1/2 cups of shampoo. Before leaving on vacation,she filled the bottle to the yop with 1/8 cup cup of shampoo.How much shampoo was already …
  2. math

    if shampoo costs 3.96 for 17 ounces what is the unit cost
  3. Chemistry

    The label for a bottle of professional shampoo reads: “Acid balanced conditioning shampoo, pH 5.” a. What is the hydronium ion concentration of the shampoo. b. How is it that the claim the pH of the shampoo is 5 related to the …
  4. math

    Katepoured 8 ounces of juice of a 64 ounce bottle Brian poor 60 ounces of juice from a 128 ounces bottle what ratio of juice is missing from each bottle of the ratios proportional
  5. Math

    One bottle of juice is 1/4 filled. Another smaller bottle holds 20 fluid ounces. if the contents from the larger bottle are poured into the smaller bottle, the bottle is 7/8 filled. how many fluid ounces does the larger bottle holds
  6. math

    one bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces.A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo.Which has the lower unit rate?
  7. Math

    what is the best unit measurement for the capacity of a travel-size bottle of shampoo?
  8. Sience

    One bottle of shampoo costs $6 for 8oz. A second bottle costs $4 for 5oz. Which has the lower unit rate?
  9. sheridan

    Armin is designing a bottle for a new shampoo. The bottle should have a volume of 450 cm3. Armin wants to minimize the amount of plastic used in the bottle. Determine the dimensions of the bottle with the minimum surface area in each …
  10. MATHS

    Armin is designing a bottle for a new shampoo. The bottle should have a volume of 450 cm3. Armin wants to minimize the amount of plastic used in the bottle. Determine the dimensions of the bottle with the minimum surface area in each …

More Similar Questions