math

posted by .

In the U.S., 4634 million pounds of apples were consumed in 2002. The population of the U.S. in that year was 290 million.

1. a medium apple weighs about 5 ounces. estimate how many apples a family of four would have consumed in one month.

  • math -

    (4,634,000,000 * 16/5)/290,000,000 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    your are making apple pie for a school fund raiser you have 4 baskets of apples and each basket contains 11 apples each pie requires 3 1/5 apples 1 apple fills about one cup how many cups of apples do you have and how many pies can …
  2. Math

    Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive?
  3. math

    Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive?
  4. math

    Date US Population Jul 1, 2012 313.85 million Jul 1, 2011 311.59 million Jul 1, 2010 309.35 million Jul 1, 2009 306.77 million Jul 1, 2008 304.09 million Jul 1, 2007 301.23 million Jul 1, 2006 298.38 million Jul 1, 2005 295.52 million …
  5. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9?
  6. Math

    Addison is making caramel apples. She has 2 1/2 bags of apples. One full bag has 8 apples, and each apple weighs 5 ounces. Write an expression that could be used to find the total number of ounces of apples Addison has. Then find the …
  7. Math

    Sarita used 54 ounces of apples to make an apple pie. How many pounds and ounces of apples did Sarita use?
  8. Math

    A store has apples on sale for three dollars for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for nine dollars. If an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for nine dollars?
  9. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00?
  10. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00?

More Similar Questions