math

posted by .

calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal portions.
a)find the weight of 1 portion of beef.
b)fin the weight of 4 portions of beef.

  • math -

    3/(5*6) = 3/30 = 1/10 = 0.1
    times 4 = 0.4

  • math -

    (3/5)/ 6 = (3/5) * (1/6) = 3/30 = 1/10

    (1/10) * 4 = ?

  • math -

    1/40?

  • math -

    No.

    That answer doesn't even make sense.

    Please study Damon's and my answers.

  • math -

    2/5

  • math -

    much better 2/5 = 4/10 = 0.4

  • math -

    Right.

    4 portions weighs 2/5 of a pound.

  • math -

    I don't get how I did that

  • math -

    Both the numerator and the denominator of 4/10 are divisible by 2.

    4/10 = 2/5

  • math -

    oh

  • math -

    1/10*4/1=4/10=2/5

  • math -

    Yay! You've got it!

  • math -

    devon buys a plot of land with the area of 5/6 square kilometer. he divides the land equally into 4 smaller plots of land. what is the total area of 3 of the smaller plots of land?

  • math -

    (5/6) / 4
    (5/6) * 1/4 = ______ total area of each of the plots

  • math -

    3 not 4

  • math -

    This is your first step:

    he divides the land equally into 4 smaller plots of land.

    Then take 3/4 of that number to answer the question.

  • math - an easier way? -

    (5/6) * (3/4) =

  • math -

    1/4

  • math -

    2 2/5

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    If there are 1200 calories in one pound of ground beef, how many calories are in 3 oz of ground beef?
  2. Math

    Is 0.689 greater of less than 0.6890? Beef that weighs 6.6lb cost $3.75 per pound. what is the cot of the beef. Solve this 16 / (2^2+4) Multiply 6/19 x 3/4. what is the answer is simplest form
  3. college alg

    A meat market has ground beef that is 40% fat and extra lean ground beef that is 15% fat. How many pounds of each(ground beef and extra lean) must be together to get total of 50 pounds of "lean" ground beef that is 25% fat?
  4. Math

    Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer spent $33.18 on ground beef for a BBQ. Choose the equation and solution that would correctly show how many pounds of ground beef the customer bought. A. 3.95 รท x …
  5. math

    13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package?
  6. Math

    At a butcher shop, 1 pound of beef and 2 pounds of chicken costs 859 cents. 1 pound of beef and 2 pounds of duck costs 951 cents. What is the total cost of 1 pound of beef, 1 pound of chicken, and 1 pound of duck (in cents)?
  7. math

    The typical American eats 96.3 pounds of beef each year. If the average price of beef is $2.42 per pound, about how much is spent on beef by each american?
  8. Math

    3. What are the next three terms of the sequence 6, 12, 18, 24 a; 28, 34, 40 b; 30, ,34, 38 c; 30, 36, 44 d; 30, 36, 42 --------------------------- 14. The sale price of ground beef at a local grocery store is $1.49 for the first pond …
  9. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  10. math

    Rose uses 1/8 pound of beef for each taco she makes. if she wants to make 12 tacos, how much beef will she need

More Similar Questions