math

posted by .

Indira bought 6 yards of material for drapes and a bag of buttons. She spent a total of $39. If the buttons cost her $3, how much was each yard of material?

  • math -

    39 - 3 = 36

    36/6 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    peter has 3 different kinds of buttons in one box. there are 124 more ivory buttons than plastic buttons and 1/3 as many wooden buttons as ivory buttons. there are 72 wooden buttons. how many plastic buttons are there?
  2. math

    justine has 162 red buttons,98 blue buttons,and 284 green buttons. she says she knows she has more than 500 buttons without adding.do you agree?
  3. math

    Marnie collects red, blue and purple buttons. At the beginning of the year she has 360 buttons in a box. The ratio of red buttons to blue buttons is 4:3 and there are twice as many red buttons as purple buttons. a.What is the ratio …
  4. NEED HELP drawing a visual for this question

    Marnie collects red, blue and purple buttons. At the beginning of the year she has 360 buttons in a box. The ratio of red buttons to blue buttons is 4:3 and there are twice as many red buttons as purple buttons. a.What is the ratio …
  5. Math

    A bag of buttons contains 3 red, 4 orange, 7 green and 10 blue battens. How many orange buttons should be added so that makes up 1/4 of the total?
  6. Math

    A bag of buttons contains 3 red, 4 orange, 7 green and 10 blue battens. How many orange buttons should be added so that makes up 1/4 of the total?
  7. math

    A bag of buttons contains 3 red, 4 orange, 7 green and 10 blue battens. How many orange buttons should be added so that makes up 1/4 of the total?
  8. Math

    There are blue red and green buttons in a box. The ratio of blue to red buttons is 3:4. There are 12 more green buttons than blue buttons. 6 blue buttons and 1/3 of the green buttons were removed from the box. The number of buttons …
  9. Math

    Mrs.Jacobs bought one third of one yard of material at $6.96 per yard, and 3 yards of material at $8.24 per yard. How much did she spend for all of the material?
  10. 4th grade math - line plot

    Can you explain how to answer the following question?

More Similar Questions