Math

posted by .

six pencils cost $1.32.At this rate,how much will 5 pencils cost?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil …
  2. algebra

    the cost of three markers and two pencils is 1.80 the cost of four markers and six pencils is 2.90 what is the cost of each item?
  3. math

    At the store, 6 pencils sell for $.99. At this rate what is the cost of 16 pencils?
  4. math

    at the school store 6 pencils sell for $.99. at this rate what is the cost of 16 pencils?
  5. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost?
  6. math

    Pencils come in cartons of 24 boxes.A school bought 50 cartons of pencils. Each box of pencils cost $2. How much did the school spend on pencils?
  7. Math

    A pack of cinnamon-scented pencils sellaell for $4.00.What is the sales tax rate if the total cost of pencils is $4.32?
  8. math

    Theresa has a chose of which pack of pencils to buy. At the store 20 pencils cost $4.00, or 12 pencils for $2,70. A) which is the better buy based on its cost per pencil?
  9. math

    Joe went school supply shopping. He spent $22.50 on notebooks and pencils. Notebooks cost $2.00 and pencils cost $0.50. He brought a total of notebooks and pencils. How many pencils did he buy?
  10. math

    Paul has $20 to buy either 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencils. Each eraser cost $0.30 and each pencil cost $0.60. How much will each option cost?

More Similar Questions