math

posted by .

It cost $15.00 to buy 150 sheets of brand A's paper. it cost $19.25 to buy 175 sheets of brand B's paper. Which brand has the better value and by how much?

  • math -

    15/150 = $0.10 a sheet

    19.25/175 = $0.11 a sheet

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    one more Brand “A”: 6 ounce can for $1.20 Brand “B”: 7 ounce can for $1.47 Brand “C”: 8 ounce can for $1.52 Which is the better buy, and what is the unit, rate, and final price for each brand?
  2. MATH

    Two brands of paper towels are priced and described like this: Brand A: 100 sheets per roll for $1.20 a roll. Brand B: 60 double sheets per roll for $1.44 a roll. Which brand’s roll has the most “towel” for the money?
  3. Math

    Need help with my practice review. Thanks 1.If inflation is 6% a year compounded annually, what will it cost in 21 years to buy a house currently valued at $230,000?
  4. math 156

    Find the Best Buy Brand A: 12oz for $5.04 Brand B: 9 oz for $3.51 is the best buy Brand A?
  5. math

    David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or brand y laundry detergent.he knows his dad wants the best value,so he compares the prices.48 ounces of brand x is 5.76.two pounds of brand y is 4.80.which brand is …
  6. math

    the results of a survey of 100 households pointed to shoppers having a preference for house brand products in supermarkets It showed that of 280 households with a combined income of $6000 per month, 71 reported buying house brand products …
  7. math help1answer

    4. Which of the following has the lowest unit price?
  8. math

    find the best buy on spaghetti sauce. you have a coupon for $0.75 off brand x and a coupon for $0.25 off brand y. 28 ounces of brand x for $3.89 18 ounces of brand y for $1.89 13 ounces of brand z for $1.29
  9. Math

    Brand A: 20 for $2.50 Brand B: 35 for $3.25 Brand C: 50 for $5.25 Brand D: 100 for $10.00 The school nurse is low on band-aids. She heads to the store and finds 4 brands. Which one is the best buy?
  10. Math

    Regina buys eggs at the local supermarket. They are sold in different quantities and at different prices. The quantities and prices are shown. Brand A: 6 eggs $1.77 Brand B: 12 eggs $3.75 Brand C: 18 eggs $5.24 Brand D: 24 eggs $7.10 …

More Similar Questions