Economics

posted by .

a firm in a purely competitive industry is currently producing a 1000 unir per day at a total cost of $450. if the firm produced 800 units per day, it total cost will be $300, and it it produced 500 units per day, it total cost will be $275. Requirements: (1) what are the firm's ATC per unit at these three levels of production? (2) if every firm in this industry has the same cost structure, is the industry in long-run competitive equilibrium? (3) from what you know about these firms's cost structure, what is the highest possible price per unit that could be exist as the market price in the long run equilibrium? (4) if that price ends up being the market price and if the normal rate of profit is 10 percent , the how big will each firm's accounting profit per unit be?

  • Economics -

    For the first one, average cost per unit would be 450/1000, 300/800, and 275/500, just dividing the price by the units produced.

    Apologies that I can't help any further; I haven't taken Economics or Statistics yet and don't know what a lot of those terms mean (purely competitive??)

    Also:
    Economics isn't Home Economics. This belongs under Math. (If it's automatically categorized, this message is to the Jiskha team, then.)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economics

    You’ve been hired by an unprofitable firm to determine whether it should shut down its unprofitable operation. The firm currently uses 70 workers to produce 300 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the …
  2. economics

    perfectly competitive industry. Each firm having identical cost structures. long-run average cost is minimized at an output of 20 units. Minimum average cost is $10 per unit. total market demand is Q=1500-50P. What is the long-run …
  3. Economics

    The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the price of the firm’s output is $30. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. Although you …
  4. Math

    The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the price of the firm’s output is $30. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. Although you …
  5. Economics/Math

    In a perfectly competitive industry, the market price is $25. A firm is currently producing 10,000 units of output, its average total cost is $28, its marginal cost is $20, and its average variable cost is $20. Given these facts, explain …
  6. MicroEconomics

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume that …
  7. Business

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume that …
  8. Microeconomics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm’s output is $28. The cost other variable input is $500,000 per day. (Note assume that output is constant …
  9. microeconomics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that …
  10. economics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that …

More Similar Questions