cost/managerial

posted by .

andromeda company's break even point is 2,400 units. variable cost per unit is $42; total fixed costs are 67,200 per year. what price does andromeda charge?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  2. Math

    A company reaches the break - even point when its total revenue equals its total cost. The company sells their product at $ 25 per unit. If their total cost is $ 3,000 plus a unit cost of $ 12 , does the company break - even when 200 …
  3. accounting

    Mia Enterprises sells a product for $90 per unit. The variable cost is $40 per unit, while fixed costs are $75,000. Determine the (a) break-even point in sales units, and (b) break-even point if the selling price was increased to $100 …
  4. Accounting

    For the past year, Hornbostel Company had fixed costs of $6,552,000, a unit variable cost of $444, and a unit selling price of $600. For the coming year, no changes are expected in revenues and costs, except that a new wage contract …
  5. accounting

    using the break-even equations to solve for price and variable cost per unit andromeda company's break-even point is 2,400 units. variable cost per unit is $42; total costs are 67,200 per year. what price does andromeda charge?
  6. business

    The Springer Company sells its product for $20 per unit. Its fixed costs are $10,000 and the variable cost per unit is $10 What is the new break-even point if the price per unit increases from $20 to $30
  7. Business

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume that …
  8. Managerial Accounting

    Inmelt Corp charges price of $6.50. Total Fixed Cost is 314,400. per year, break-even point is 131,000 units. What is the variable cost per unit.
  9. business econ

    What is the break even in units? Bottle, Label and Production (direct material and labor) = $9.12 per 12 oz. can Advertising & promotion (fixed) = $218,000 Company Overhead (fixed) = $354,000 Formula I'm using: Breakeven in units (BEU)=
  10. economics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that …

More Similar Questions