Math grade 12 Advanced Functions

posted by .

A company uses the function C(x)=20.50+2000, where C is the cost and x is the number of units it produces, to determine its daily costs. Find the inverse of the function and determine how many units are produced when the cost is $625,000.

  • typo -

    Where is x on the right ?

  • Math grade 12 Advanced Functions -

    Sorry about that, it's 20.50x

  • Math grade 12 Advanced Functions -

    3. Using proper grammar 1 point

    3. What is the value of x + y? (5 points)



    Rubrics:

    1. Writing the correct equation(s) 1 point
    2. Showing steps 1 point
    3. Solving for x 1 point
    4. Solving for y 1 point
    5. Solving for x + y 1 point

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 12th grade Advanced Functions

    A generator produces electrical power, P, in watts, according to the function: P(R)= 120/ (0.4 + R)^2 where R is the resistance, in ohms. Determine the intervals on which the power is increasing.
  2. Business Calculus

    A company has operating costs of $2000 per thousand items produced. Its revenue function can be modeled by the equation: R(x)=30x/(x+2)² , where x is measured in thousands of items produced, and C and R are measured in thousands of …
  3. mba

    the price p per unit at which a company can sell all that it produces is given by the function p(x) = 300-4x. the costs function is c(x) = 500+28x where x is the number of units produced. find x so that the profit is maximum
  4. math

    A company uses the function C(x)= 20.50x+2000, where C is the cost and x is the number of units it produces, to determine its daily costs. Find the inverse of the function and determine how many units are produced when the cost is …
  5. Calculus

    A company manufactures widgets. The daily marginal cost to produce x widgets is found to be C'(x) = 0.000009x^2 - 0.009x + 8 (measured in dollars per unit). The daily fixed costs are found to be $120. a. Use this information to get …
  6. ISBM

    The price P per unit at which a company can sell all that it produces is given by the function P(x) = 300 — 4x. The cost function is c(x) = 500 + 28x where x is the number of units produced. Find x so that the profit is maximum.
  7. MATH

    11.) A company produces a product for which the variable cost is $12.30 per unit and the fixed costs are $98,000. The product sells for $17.98. Let x be the number of units produced and sold. a.) the total cost for a business is th …
  8. Math

    A factory produces x calculators per day. The total daily cost in Shillings incured is 5x^2-800x+500. If the calculators are sold for sh (100-10x) each, i, Determine the profit function ii, Find the number of calculators that would …
  9. Math

    A factory produces x calculators per day. The total daily cost in Shillings incured is 5x^2-800x+500. If the calculators are sold for sh (100-10x) each, i, Determine the profit function ii, Find the number of calculators that would …
  10. Math

    A factory produces x calculators per day. The total daily cost in Shillings incured is 5x^2-800x+500. If the calculators are sold for sh (100-10x) each, i, Determine the profit function ii, Find the number of calculators that would …

More Similar Questions