math

posted by .

73. Cell Phone Plan A cell phone plan costs $3.95 per
month plus $0.07 per minute. (Assume that a partial
minute is not rounded up.)
(a) During July, a person talks a total of 50 minutes.
What is the charge?
(b) Write an equation in slope–intercept form that
gives the monthly cost C of talking on this plan
for x minutes.
(c) If the charge for one month amounts to $8.64,
how much time did the person spend talking on
the phone?

  • math -

    a. Per month = 3.95 + 50(.07) = ?

    b. y = .07x + 3.95

    c. 8.64 = .07x + 3.95

    Solve for x.

  • math -

    Hhb

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    I need to write an equation for the following: Denise's cell phone plan is $29.95 per month plus $.10 per minute for each minute over 300 minutes of call time. Denise's cell phone bill is $99.95. For how many minutes was she billed?
  2. Algebra Problem Solving

    Denise's cell phone plan is $29.95 per month plus $.10 per minute for each minute over 300 minutes of call time. Denise's cell phone bill is $99.95. For how many minutes was she billed?
  3. Geometry

    Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  4. math

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  5. Math ASAP

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  6. Math

    I have the same problem as Marita. Can someone tell us what equation to use. Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How …
  7. Algebra ASAP

    I a working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. Wal-Mart has a plan for $30.00 a month with .29 per minute. …
  8. Algebra Please!

    Posted by Thomas M on Monday, March 9, 2015 at 4:12am. I am working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. …
  9. Math

    One cell phone plan costs $15 per month plus $0.10 per minute used. A second cell phone plan costs $50 per month for unlimited use. Write and solve an inequality to find when the second plan is cheaper than the first.
  10. Algebra

    Your cell phone plan costs 55 dollars a month, plus 35 cents per minute. Write an equation to represent the monthly bill of the cell phone plan.

More Similar Questions