algebra

posted by .

Jill’s Company produces lawnmowers. It has fixed costs of $1000 per week and Variable costs of $70 per lawn mower.
Express the total weekly costs C(x) as a function of the production level x.

  • algebra -

    C(x)=70x-1000

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    Fixed Company produces a single product selling for $30 per unit. Variable costs are $12 per unit and total fixed costs are $4,000. What is the contribution margin ratio?
  2. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  3. Math

    A small publishing company is planning to publish a new book. The production costs will include one-time fixed costs (editing) and variable costs (printing). One time fixed cost will total $76,322. The variable costs will be $10 per …
  4. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  5. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  6. Accounting

    Montana Company produces basketballs. It incurred the following costs during the year. Direct materials: $14,032 Direct Labor: $25,706 Fixed manufacturing overhead: $9,698 Variable manufacturing overhead: $32,164 Selling Costs: $21,176 …
  7. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  8. math

    The weekly marginal cost functions C'(x) and the weekly marginal revenue function R'(x) of a company assembling personal computers are given by C'(x) =RM(3x^2-118x+1315) and R'(x)=RM(1000-4x), where x is the number of computers assembled …
  9. Cost Accounting

    What effect can an increase in production volume has on per unit fixed costs, per unit variable costs, total fixed costs, and total variable costs?
  10. Precalculus

    The cost of manufacturing lawn mowers is $12,320 in overhead costs and $396 per lawn mower in production costs. Marketing studies show that the best selling price is $452 per lawn mower. Find the cost function, C(x), the revenue function, …

More Similar Questions