maths-urgent

posted by .

Arjun spent Rs.12 to purchase some pens and pencils.The cost of a pen and pencil are in the ratio 3:2.
the total cost of a pen and a pencil is Rs. 3.
if the total number of pens and pencils he purchased is7,
find the number of pens he purchased.

  • maths-urgent -

    let the cost of a pen be 3x
    let the cost of a pencil be 2x , ( notice 3x : 2x = 3:2 )

    number of pens --- a
    number of pencils --- 7-a , because their sum is 7

    3x + 2x = 3
    5x = 3
    x = Rs 3/5 = Rs 0.6

    so a pen costs Rs 1.8
    and a penci costs Rs 1.2

    1.8a + 1.2(7-a) = 12
    1.8a + 8.4 - 1.2a = 12
    .6a = 3.6
    a = 6

    so there were 6 pens purchased and 1 pencil

    check:
    1+6 = 7 , number of pens and pencils checks!
    cost of pen = 1.8
    cost of pencil = 1.2
    ratio is 1.8 : 1.2 = 3 : 2 , ratio costs checks!

    6pens + 1 pencil = 6(1.8) + 1.2 = 12

    All looks good!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil …
  2. mircoeconomic

    Lakshani has $5 to spend on pens and pencils. Each pen costs $0.50 and each pencil costs $0.10. She is thinking about buying 6 pens and 20 pencils. The last pen would add five times as much to her total utility as the last pencil.
  3. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost?
  4. math

    Tom has $10 that he wants to use to buy pens and pencils. However, he does not want to buy more pens than pencils. A pen costs $3, and a pencil costs $1. Which graph represents this scenario?
  5. maths

    the total cost of 5 pens and 10 pens is 30 . of pen cost 3 more than the pencil . find the cost of each item
  6. Math(help please)

    Alexis has a pencil bag containing one of more of each of the following: red pens, blue pens, mechanical pencils, and black markers. He knows that there is a 4% chance he will pull a red pen out of the bag if he chooses randomly. What …
  7. Math

    I bought three times as many erasers as pens and spent $155 in total. I spent $65 more on the pens than the erasers. Given that 's pen cost $1.90 more than an eraser, find the cost of a pen.
  8. math

    A pencil costs $3.50 and a pen costs $6.70. Jessica bought m pens. She also bought 4 fewer pencils than pens. Write an algebraic expression for the total amount she spent and solve the expression.
  9. Algebra

    A box contains blue and purple pens. There are 6 less than triple the number of blue pens as purple pens. A blue pen costs 20 cents and a purple pen cost 35 cents. The total value of all the pens is $37.90. How many of each colour …
  10. Math

    A pencil costs $3.50 and a pen costs $6.70. Jessica bought m pens. She also bought 4 fewer pencils than pens. Write an algebraic expression for the total amount she spent. The answer supposed to be 6.70m + 3.5 (m-4). I got confused …

More Similar Questions