algebra

posted by .

-A store sells 28 ounces of peanut butter for $2.24. The store also sells 32 ounces of the same peanut butter for $2.40. Which is a better buy?

  • algebra -

    Divide the price by the number of ounces to find the price per ounce.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A store sells 28 ounces of peanut butter for $2.24. The store also sells 32 ounces of the same peanut butter for $2.40. Which is the better buy?
  2. math

    a store cells 26 ounces of sphagetti sauce for $1.17. the store also sells 34 ounces of the same sauce for $1.36. which is the better buy?
  3. math

    whats the unit rate: 882 yd in 9 secs A grocery store sells four different jars of peanut butter. Determine which is the best buy, based on the cost per unit. 14 ounces for $1.44 20 ounces for $1.88 30 ounces for $3.48 38 ounces for …
  4. math

    a peanut butter jar has a height of 5.9in and diameter of 3.6 in. one cubic inch holds 0.45 oz of peanut butter. How many ounces will fit in the jar
  5. Math

    ted sells his homemade peanut butter for 1.60 a jar at the local farmers Market the jar is 8 cm in diameter and 10 cm high he decides he will also sell peanut butter in jats that are 16 cm in diameter and 20 cm high.What should he …
  6. math

    in a grocery store, butter is sold in “sticks” that are shaped like little bricks. The weights of these sticks are like draws at random with replacement from a population with average 4 ounces and SD 0.2 ounces. The grocery store …
  7. math

    A store finds out that 5 out of every 9 customers prefer new extra crunch peanut butter. If the store sells 90,000 jars or regular peanut butter, how many jars of new x crunch should it produce ,and how many of regular should it produce …
  8. math

    In a recent survey, 30% of the people polled stated that they preferred the taste of a low-fat peanut butter and would but it. Based on this survey, how many people in a city of 200,000 people who eat peanut butter would be expected …
  9. Math

    Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?
  10. math

    Peanut butter cookies. 1 3/8 cup of butter and 5/8 cup of peanut butter. How much more butter is needed than peanut butter?

More Similar Questions