Post a New Question

algebra

posted by .

-A store sells 28 ounces of peanut butter for $2.24. The store also sells 32 ounces of the same peanut butter for $2.40. Which is a better buy?

  • algebra -

    Divide the price by the number of ounces to find the price per ounce.

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question