math

posted by .

a grocery store sells a 7 ounce bag of rasins for $1.10 and a 9 ounce bag of rasins for $1.46. Which size bag have the lowest price per ounce.

  • math -

    you take the prize of the bag and divide that by the number of ounces, the lower of the outcomes gives you your answer

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    How do you solve this: A 20-ounce bag of popcorn costs $2,80. If the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?
  2. Math

    Ferroza can buy a 24 ounce bag of ferret food for 1.19 or she can buy a 36 ounce bag for 2.89. which is the better deal?
  3. math

    a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?
  4. 8th grade math

    A 20 ounce bag of popcorn costs $2.80 at the movie theater, if the unit price remains the same, how much would a 35 ounce bag cost ?
  5. statistics

    The actual amount of potato chips that a filling machine puts into an “8-ounce” bag varies from bag to bag. If we consider the amount put into each bag as a random variable having a normal distribution with σ = 0.05 ounce, …
  6. Algebra please help

    A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two ounce bag. Please help answer
  7. math

    A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a ounce bag
  8. math

    A store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Will a two ounce bag of nuts cost more than or less than $1.25?
  9. Math

    1. The Suarez family paid $15.75 for 3 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets?
  10. Math

    A 24-ounce bag of chips cost $2.88. If the unit price stays the same, how much would a 40-ounce bag of chips cost?

More Similar Questions