Post a New Question

Math

posted by .

Jo's mother bought some fabric in a sale.She bought 2 1/2m white,3 1/4m red and 1 3/8 blue material. A.How much material did she buy in all? B.If the material costs $72 per meter,how much money did she spend? Please as soon as you get both answers could you please post it.Thanks

  • Math -

    2 1/2 = 2 4/8
    3 1/4 = 3 2/8
    1 3/8 = 1 3/8

    A. Add those together. What is the total amount of fabric?

    B. Multiply the total amount of fabric by $72. What is the total cost?

    By the way -- $72 a meter is a very expensive fabric.

  • math -

    Thanks Ms.Sue

  • Math -

    You're welcome, Annecia.

  • Math -

    It sure is expensive.

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question