math

posted by .

pistachios were priced at 3 pounds for 6.99 (A)what was the price per pound (B) how much would 10 pounds of pistachios cost

  • math -

    A) 6.99 / 3 = ____ per pound

    B) Multiply the price per pound by 10

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Intermediate Algebra(Math)

    Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound?
  2. Intermediate Algebra (Math)

    Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound?
  3. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  4. math help

    Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound?
  5. MATH (Algebra)

    All-mixed-up nut shop sells mix consisting of cashews and pistachios. how many pounds of cashews, which sell for $7 per pound , should be mixed with 4 pounds of pistachios which sell for $4 per pound to get a mix of $5 per pound?
  6. Math

    Cantaloupe is priced at $0.69 per pound. If a cantaloupe weighs 3.241 pounds, how much will it cost?
  7. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  8. Algebra

    pecans priced at $5.85 per pound are mixed with almonds priced at $4.93 per pound to make a 40 pound mixture that will sell for $5.62 per pound. How many pounds of pecans and how many pounds of almonds must be used for this mixture?
  9. Trigonometry

    Peanuts cost $3 per pound, almonds $4 per pound, and cashews $8 per pound. How many pounds of each should be mixed to produce 140 pounds of a nut assortment that cost $6 per pound, in which there are twice as many peanuts as almonds?
  10. math

    if the unit price for a cantaloupe cost 0.65 per pound and sally pays 1.95 for a cantaloupe how many pounds does her cantaloupe weigh?

More Similar Questions