math

posted by .

Jake is making birdhouses to sell. The cost to make them is $80 for supplies plus $6.25 per birdhouse. He will sell them for $16 each. What is the minimum # of birdhouses he must sell to make a profit.
I got he must sell more than 8
I did it by setting up
80+6.25x<16x
-6.25 from each side
80<9.75x
80/9.75<9.75x/9.75
8<x
I think this is correct I just want someone to double check my answer.
Thank you

  • math -

    you are correct,
    I would answer it as x > 8

  • math -

    Looks good!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Write an equation and solve if possible please: 1.) You make 20 silk flower arrangements and plan to sell them at a craft show. Each flower arrangment costs $12 in materials, and your booth at the craft show costd $30. If you sell …
  2. Math

    Luna, Mason ,and Gabriel make and sell hand-painted t-shirts .They make a profit of D dollars for each shirt they sell.If they sell 13 t-shirts, how much total profit will they make?
  3. math

    the 6th grade has 5 days to sell tickets to a talent show. The students predict that each day they will sell 10 fewer tickets than the day before. How many must they sell on the first day if they want to sell 200 tickets?
  4. Algebra 1

    For $46, Joel can rent a machine to make novelty buttons to sell at the county fair. The materials cost $0.39 per button. How many buttons must he sell at $1.40 each in order to make a profit. Identify the graph that shows all the …
  5. Math

    Liam has 9/10 gallon of paint for painting the birdhouses he sells at the craft fair. Each birdhouse requires 1/20 gallon of paint. How many birdhouses can Liam paint?
  6. maths

    Sid and Libby are planning to sell pies at a local fair. They spend $200 to rent a table at the fair. Their costs for ingredients, other supplies, baking, and packaging are $3.00 per pie. Sid and Libby plan to sell the pies for $8 …
  7. Math

    You make cards and sell them for $2.50 each. It costs $1.15 to print each card. You also pay $50 for supplies. How many cards must you sell to meet the cost for making the cards (you break even)?
  8. math

    You make cards and sell them for $2.50 each. It costs $1.15 to print each card. You also pay $50 for supplies. How many cards must you sell to meet the cost for making the cards (you break even)?
  9. Algebra1

    Can you check my answers? 1. Table modeling a linear relationship is shown below. What is the rate of change of nails to birdhouses?
  10. pre-algebra, math

    You make and sell birdhouses. Your fixed costs for your tools and workspace are $3000. The cost of wood and other materials needed to make a birdhouse is $10. You sell each birdhouse for $50. Let x represent the number of birdhouses …

More Similar Questions