math

posted by .

How many 3/8 ounce servings are in 3 1/5 ounces?

  • math -

    3 1/5 = 16/5

    (16/5) / (3/8)

    (16/5) * (8/3) = 128 / 15 = 8 8/15

  • math -

    thx u ms.sue

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    The amount of corn chips dispensed into a 12-ounce bag by the dispensing machine has been identified as possessing a normal distrubution with a mean of 12.5 ounces and a standard deviation of 0.2 ounces. What porportion of the 12 ounce …
  2. 4th grade

    how many 8 ounce servings can be created from a six pack of 12 ounce fruit drinks
  3. Math

    A fruit salad is made up of cantaloupe, strawberries, and bananas. If a salad weighing 65 ounces contains three ounces of bananas for every ounce of strawberries and has the same number of ounces of cantaloupe as strawberries, how …
  4. Statistics

    Cola Corporation produces Orange Cola. The filling machines are adjusted to pour 12 ounces of soda into each 12-ounce can. However, the actual amount of soda poured into each can is not exactly 12 ounces; it varies from can to can. …
  5. Statistics

    Cola Corporation produces Orange Cola. The filling machines are adjusted to pour 12 ounces of soda into each 12-ounce can. However, the actual amount of soda poured into each can is not exactly 12 ounces; it varies from can to can. …
  6. statistics

    5. A soft drink dispensing machine uses paper cups that hold a maximum of 12 ounces. The machine is set to dispense a mean of 10 ounces of the drink. The amount that is actually dispensed varies. It is normally distributed with a standard …
  7. Math/ Statistics

    A consumer advocacy group claims that the mean amount of juice in a 16 ounce bottled drink is not 16 ounces, as stated by the bottler. Determine the null and alternative hypotheses for the test described. A. H0: ยต = 16 ounces Ha: …
  8. Math

    A chef has a 238-pound salmon filet. He slices the filet into 4-ounce servings. a. How many pounds is each serving?
  9. Math

    A chef has a 2 3/8-pound salmon filet. He slices the filet into 4-ounce servings. a. How many pounds is each serving?
  10. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce?

More Similar Questions