Math

posted by .

How do you find the better buy between two bottles of suntanning lotion if one is $10.24 and the other one is $21.60?

  • Math -

    depends on what you mean by a better buy.

    If you mean cheaper $/oz, then you need to determine the contents of each bottle, then divide price/weight to get the smaller quotient.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    In any triangle the sum of the measures of the angles is 180. In triangle ABC, A is three times as large as B and also 16 larger than C. Find the measures of each angle. I also would like to know how to solve these problems: In isosceles …
  2. Math

    You can buy three bottles of dishwashing liquid, each containing 1 pt 5 fl oz, on sale for $2.30. Let say for the same price you can buy a large container holding 2 qt. Which is the better buy?
  3. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: Buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one free, or buy two 4 packs for $2.98.
  4. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You can use a 20-cents-off-coupon if you buy four 20 oz. bottles or a 15-cents-off-coupon if you buy a 64 …
  5. 7th grade math Ms. Sue

    2. 6x + 29 = 5 (1 point) –4 –18 204 –144 9. Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy?
  6. Math!!

    Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water b did he buy?
  7. math

    A factory packs water in half liter, one liter, two liter and five bottles. On a certain day, the factory packed 20 840 bottles and of water .out of these, 8120 were half liter bottles and 3960 were two liters bottles. One liter bottles …
  8. One more for Damon!

    Sorry just this last one! 1. Raymond buys bottles of water at $2.10 each and a large pizza at $12.99. The total cost was $21.39. How many bottles of water, b, did he buy?
  9. math

    Which is the better buy? Twelve 710mL bottles of water for $6.60 or twenty-four 500mL bottles for $9.18
  10. Calculus

    The demand function for a bottle of hand lotion is p(x)=0.78+0.0003x, where x is the number of bottles sold and p is the price, in dollars. The cost function is c(x)=480-0.32x+0.0005x^2. Find the marginal profit when 700 bottles of …

More Similar Questions