maths --plse help me..

posted by .

A fruit vendor buys 300 apples at Rs 50 per dozen. The vendor sold 200 of them at Rs 50 per 10 apples. At what rate per apple should the vendor sell the remaining apples to make an overall profit of 12% ?

  • maths --plse help me.. -

    cost: 300/12 * 50 = 1250
    12% profit = 150
    so, he needs total sales of 1400

    1st 200: 200/10 * 50 = 1000
    the remaining 100 apples must sell for 400, or Rs40 each

  • maths --plse help me.. -

    cost price per apple = 50/12 = 25/6

    total paid for the 300 apples = 300(25/6) = 1250

    to have an overall profit of 12%,
    the total selling price must be 1.12(1250) = 1400

    so far he sold 200 at 50/10
    so far he took in 200(50/10) = 1000

    so he needs to make Rs 400 on the remaining 100 apples
    or
    400/100 = Rs 4 per apple

    check:
    200 apples @ Rs 5 = 1000
    100 apples @ Rs 4 = 400
    total = 1400

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per pound. About how many apples would you expect to get for $5.00?
  2. math

    Gorang bought 60kg apples at Rs 48 per Kg. he sold 70% of the apples at Rs 60 per kg and the remaining apples at Rs 35 kg.Find Gorang gain or lost percent the whole transaction. amount he paid = 60(48) RS = 2880 Rs income from sale …
  3. 9th grade

    Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple?
  4. math

    a fruit seller buys 100kg apple at the rate of rs 20 per /kg . He sold 40 kg at a loss of 7%.At what price should we sell the remaining apple to make a profit of 15% on the whole transaction ?
  5. maths

    a grocey man sells 300 apples at Rs 50 per dozen. he sells 200 apples from it at Rs 50 for 10 apples. what will the price per apple for the remaining apples to get an overall profit of 12%
  6. math

    A vendor bought 10 dozen eggs at the rate of Rs 22 per dozen. Six of the eggs were rotten. He sold the remaining eggs at the rate of Rs 2.50 per egg. Find his profit or loss. Ans-65 profit Pls help me
  7. maths

    a fruit seller buys 712 fruits ,of which 3/4 are apples. of all apples that he bought 1/3 were found to be rotten. if he sold all the good apples at Rs.5 1/4 each.how much money did he receive on selling all the good apples.
  8. ALGEBRA 2

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per …
  9. math

    i need your help guys #A fruit vendor bought 600 apples for $ 4800. He spent $ 400 on transportation. How much should he sell each to get a profit of $ 1000?
  10. math

    A fruit seller sold 234 apples.He sold twice as many apples as mangoes.how many more apples did he sell?

More Similar Questions