Post a New Question

Math help storie problem

posted by .

Dave buys 3 green peppers and 2 red peppers for $3.45. Ruth buys 4 green peppers and 3 red peppers for $ 5.00. Find the price of each variety of pepper.

  • Math help storie problem -

    let g be the price of green peppers and r be the price of red peppers.

    3*g + 2*r = 3.45
    4*g + 3*r = 5.00

    Use algebra to solve for g and r

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question