Math

posted by .

Merchandise inventory purchases for a firm for a three month period are: January :2,000 units @ $12 per unit; February 1,800 @ $14 per unit; march 2,600 units @15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?
A.$12.82
B.$13.33
C.$13.78
D.$14.00

  • Math -

    I think d am I right?

  • Math -

    (2000*12 + 1800*14 + 2600*15)/(2000+1800+2600)

    i got 13.78

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Marketing

    Explain why fixed and variable costs per unit decline as sales volume increases. Suppose a company had a variable cost/unit of $20 at a cumulative volume of 20,000 units. What would be their approximate variable cost per unit when …
  2. college

    RNO Company's market for the Model 55 has changed significantly, and RNO has had to drop the price per unit from $265 to $125. There are some units in the work in process inventory that have costs of $150 per unit associated with them. …
  3. accounting

    A company that uses perpetual inventory system made the following cash purchases and sales: January 1 Purchased 100 units at $10 per unit. February 5: Purchased 60 units at $12 per unit. March 16: Sold 40 units for $16 per unit. Prepare …
  4. accounting

    A company that uses perpetual inventory system made the following cash purchases and sales: January 1 Purchased 100 units at $10 per unit. February 5: Purchased 60 units at $12 per unit. March 16: Sold 40 units for $16 per unit. Prepare …
  5. Accounting

    March 3 Inventory units 60 per unit $1,500 total $90,000 March 8 Purchase 120 units $1,800 per unit total $216,000 March 11 Sal units 80 per units $5,000 total $400,000
  6. Stats

    Consider the Avionic Manufacturing Company that wishes to meet a demand of 10 units per month by purchasing the items from a vendor with a lead time of three-quarters of a month. The item cost is $2.50 per unit, replenishment cost …
  7. business

    At the end of January, Mineral Labs had inventory of 725 units, which cost $10 per unit to produce. During February the company produced 650 units at a cost of $14 per unit. If the firm sold 1,000 units in February, what was the cost …
  8. Accounting

    The beginning inventory of Merchandise at Waldo Co. and data on purchases and sales for a three-month period are as follows: Date Transaction Number of Units Per Unit Total March 3 Inventory 60 $1500 $90,000 8 Purchase 120 1800 216,000 …
  9. Accounting

    The Divine Merchandising Corporation began March operations with merchandise inventory of 6 units, each of which cost $27. During March, Divine Merchandising made the following purchases: (1) March 4, 12 units @ $28 per unit, (2) March …
  10. statistics

    Merchandise inventory purchases for a firm for a three-month period are: January: 2,000 units @ $12 per unit; February: 1,800 @ $14 per unit; March 2,600 units @ 15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?

More Similar Questions