math

posted by .

8 sandwiches cost $1.44,how much will 13 cost show answer and steps to reach answer please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • math -

    each sandwich costs 1.44/8, so 13 cost
    1.44/8 * 13 = 0.16 * 13 = $2.08

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    jim's sandwich cost the same as the combined cost of his salad and milk. the sandwich cost three times as much as the milk. the salad cost &0.20 more than twice the cost of the milk. how much did jim's lunch cost?
  2. Math

    If 450 kilowatts of electric used cost 25.32, then how much would 240 kilowatts of electric cost?
  3. math

    I did the first part how would i graph it. Problem: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b , in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). …
  4. Math

    The cost of a lunch of 3 sandwiches, 7 cups of coffee and 1 donut is $3.15. The cost of a lunch of 4 sandwiches, 10 cups of coffee and 1 donut was $4.20 at the same cafe. How much will 1 sandwich, 1 cup of coffee and 1 donut cost?
  5. Math

    At a local deli, two beef sandwiches and a chicken sandwich cost 12.25. Three beef and two chicken sandwiches cost $20. Find the cost of each sandwich.
  6. aig math(please answer)

    4 kg of apples and 1 kg of berries cost $5.75 altogether. 2 kg of apples and 1 kg of berries cost a total of $3.25.How much must i pay to buy 5 kg of apples and 5 kg of berries?
  7. math

    do not know how to get answer on kathleen spent $30.50 on two shirts. One shirt cost $3.50 more than the other. How much did each shirt cost?
  8. math

    do not know how to get answer on kathleen spent $30.50 on two shirts. One shirt cost $3.50 more than the other. How much did each shirt cost?
  9. Math

    5 books and 9 magazines cost $150.50 dollars altogether. 9 Books and 5 magazines cost $175.70. How much does 1 book and 1 magazine cost?
  10. Math

    equation is J=0.15h J=total cost, h=hats How much would it cost to buy 10 hats?

More Similar Questions