math

posted by .

if 3 bananas cost £1.14 how much will 5 of them cost? and how do ypu work it out?

  • math -

    3 bananas cost 1.14
    1 banana costs 1.14/3
    5 bananas cost 5(1/14)/3 or 1.90

    or

    use simple ratio
    x/1.14 = 5/3
    x = 5(1.14)/3 , the same as above

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    If 31/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost?
  2. Algebra

    three apples and four bananas cost $4.85,three apples and ten bananas cost $8.75, find the cost of an apple
  3. math

    31 lbs of bananas cost $248. How much would 40 lbs cost?
  4. math

    bananas cost twice as much as oranges.sue buys 10 bananas and 3 oranges.with the same amout of money,she could have bought 4 bananas and how many oranges?
  5. math

    if 3 bananas cost £1.14 how much will 5 of them cost?
  6. math

    if 3 bananas cost £1.14 how much will 5 of them cost?
  7. Math

    At the local grocery store, 6 bananas and 3 oranges cost $10. Also, 3 bananas and 5 oranges cost $12. What is the combined cost of one banana and one orange at the local grocery store?
  8. math

    33 pounds of bananas cost $163.50. how much would 18 pounds cost?
  9. math

    33 pounds of bananas cost $163.50. how much would 18 pounds cost?
  10. Algebra

    Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 30 pounds of bananas cost?

More Similar Questions