accounting

posted by .

Anthony Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March.


Date

Activities

Units Acquired at Cost

Units Sold at Retail





Mar.

1

Beginning inventory


170

units

@ $52.40/unit


Mar.

5

Purchase



260

units

@ $57.40/unit









Mar.

9


Sales






330 units

@ $87.40/unit



Mar.

18



Purchase



120

units

@ $62.40/unit



Mar.

25



Purchase



220 units

@ $64.40/unit


Mar.

29



Sales

200 units

@ $97.40/unit



Totals



770 units


530 units

  • accounting -

    Compute cost of goods available for sale and the number of units available for sale.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting help

    Please help Tevin Trader starts a merchandising business on December 1 and enters into three inventory purchases. December 7 10 units @ $6 cost December 14 20 units @ $12 cost December 21 15 units @ $14 cost Trader sells 15 units for …
  2. Accounting 225

    Parker Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following calendar-year 2005 purchases and sales transactions:
  3. Accounting

    I need help with this problem. Could someone possibly explain to me how to prepare the journal entry for this problem?
  4. accounting

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  5. math

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 May 5 500 units at $10 Aug. 12 300 units at $11 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  6. accounting

    A company that uses perpetual inventory system made the following cash purchases and sales: January 1 Purchased 100 units at $10 per unit. February 5: Purchased 60 units at $12 per unit. March 16: Sold 40 units for $16 per unit. Prepare …
  7. accounting

    A company that uses perpetual inventory system made the following cash purchases and sales: January 1 Purchased 100 units at $10 per unit. February 5: Purchased 60 units at $12 per unit. March 16: Sold 40 units for $16 per unit. Prepare …
  8. Finance accounting

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  9. Accounting

    Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 50 units @ $50/unit Mar. 5 Purchase 200 units @ $55/unit Mar. 9 Sales 210 units @ $85/unit Mar. 18 Purchase 60 units @ $60/unit Mar. 25 Purchase …
  10. Accounting

    The Divine Merchandising Corporation began March operations with merchandise inventory of 6 units, each of which cost $27. During March, Divine Merchandising made the following purchases: (1) March 4, 12 units @ $28 per unit, (2) March …

More Similar Questions