Post a New Question

math

posted by .

The cost of rug was increase by 23%, and as a result now cost $553.50. What was the original price of the rug?

  • math -

    1.23x = 553.50
    x = 553.50/1.23 = 450

    check:
    .23(450) = 103.50

    450+103.50 = 553.50

  • math -

    thank you!

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question