Statistics

posted by .

The number of arrivals per period is distributed according to the poisson with the expected value of 0.75 unit per period. the cost of waiting per unit per period is $3.20. The facility cost for serving one unit per period is $5.15. What expected service rate should be established if the service duration is distributed exponentially? What is the expected total system cost?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. college

    RNO Company's market for the Model 55 has changed significantly, and RNO has had to drop the price per unit from $265 to $125. There are some units in the work in process inventory that have costs of $150 per unit associated with them. …
  2. Stats

    Consider the Avionic Manufacturing Company that wishes to meet a demand of 10 units per month by purchasing the items from a vendor with a lead time of three-quarters of a month. The item cost is $2.50 per unit, replenishment cost …
  3. CVP Analysis - Business Math

    Engineering estimates show that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per unit. Based on market research, the selling price of the product is to be $120 per unit and variable selling expense is expected to be …
  4. Statistics

    In a three-channel queuing system, the arrival rate is 1 unit per time period and the service rate is 0.6 unit per time period. Determaine the probability that an arriving unit does not have to wait.
  5. Math

    Merchandise inventory purchases for a firm for a three month period are: January :2,000 units @ $12 per unit; February 1,800 @ $14 per unit; march 2,600 units @15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?
  6. statistics

    Merchandise inventory purchases for a firm for a three-month period are: January: 2,000 units @ $12 per unit; February: 1,800 @ $14 per unit; March 2,600 units @ 15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?
  7. Park University

    The number of arrivals per period is distributed according to the Poisson with an expected value of 0.75 unit per period. The cost of waiting per unit per period is $3.20. The facility cost for serving one unit per period is $5.15. …
  8. business

    The Springer Company sells its product for $20 per unit. Its fixed costs are $10,000 and the variable cost per unit is $10 What is the new break-even point if the price per unit increases from $20 to $30
  9. math

    Can you check my answers? A box of crackers has 24 grams of fat. The box contains 8 servings. What is the unit rate?
  10. math

    a box of crackers has 24grams of fat. the box contains 8servings. what is the unit rate?

More Similar Questions