arithmetic

posted by .

If you have 3.14 lbs of a food and it costs .88 a lbs. then how much money would that 3.14 cost?

  • arithmetic -

    3.14 * 0.88 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A fitness company surveyed the weights of its 90 costumers. Assume that the weights are normally distrubted with a mean of 162 lbs and a standard deviation of 3.5 lbs. If you select one of its costumers randomly, what is the probability …
  2. math

    A fitness company surveyed the weights of its 90 costumers. Assume that the weights are normally distrubted with a mean of 162 lbs and a standard deviation of 3.5 lbs. If you select one of its costumers randomly, what is the probability …
  3. Algebra II

    Farmer Fred can use two types of plant fertalizers, mix A and mix B. Type A contains 10 lbs of nitrogen, 8 lbs of phosphoric acid, and 9 lbs of potah in a cubic yard of each mix. Type B contains 5 lbs of nitrogen, 24 lbs of phosphoric …
  4. Math

    Todd's wieght went from 220 lbs to 190 lbs and Cassidy's wighte went from 150 lbs t?
  5. 9th grade math

    if a man mixes 12 lbs. of peanuts that's $1.25 a lbs. with a pound of cashews at $1.80 a lbs. how many pounds of cashew do you need to make a $1.50 a lbs. mixture explain in words and numbers
  6. math

    31 lbs of bananas cost $248. How much would 40 lbs cost?
  7. Physics

    If 50 ft lbs of work is done on the same spring (in part a) in order to compress it, by how much is the spring shortened?
  8. Algebra

    While shopping for a party, June bought 2 1/6 lbs of hamburger, 3 4/5 lbs of chicken, and 4 1/2 lbs of ham. How much meat did she buy?
  9. math

    3lbs cost $23.25 6lbs cost $46.50 9lbs cost $69.75 12 lbs cost $93.00 15 lbs cost $116.25 Based on the table,what is the constant of proportionality when using weight to find price?
  10. Algebra 2 A

    A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for two times …

More Similar Questions