math

posted by .

marie purchased a 2-pound of dog food with a 75-cents-off coupon.she also mailed in the box top to receive a company rebate for $1.00.if p represents the original cost,what did she pay for the dog food after receiving all rebates? 1]p-$1.00-$0.75 2] p+ $1.00-$0.75 3]p-$1.00+$0.75 4]p+$1.00+$0.75 5]p-$1.00-$0.75[p]

  • math -

    1.

  • math -

    thanks

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MATH

    A dog-food company makes a special kind of dog food. It consists of 30% meat powder and 70% grain. The meat powder costs 90 cents per pound. The grain costs 60 cents per pound. What is the cost of the raw materials per pound of dog …
  2. Strayer University

    a dog-food company makes a special kind of dog food. It consists of 10% meat powder and 90% grain. The meat powder cost 80 cents per pound. The grain costs 70 cents per pound. What is the cost of the new materials per pound of dog …
  3. math

    Jeff bought 3 bags of dog food. He also bought a set of new dog bowls that cost eighteen dollars . He spent a total of forty-five dollars. Write both the verbal and mathematical equation to find out how much Jeff paid for each bag …
  4. math

    marie purchased a 2-pound box of dog food with a 75-cents-off coupon. she also mailed in the box top to receive a company rebate for $1.00. if p represents the original cost, what did she pay for the dog food after receiving all rebates …
  5. Math

    1. Errol uses 1/3 can of wet dog food for his dog, Muddy, each day. how many servings will he get from 5 cans of dog food?
  6. Chemistry

    1) A dog has the same mass for 3 years. State whether this represents an equilibrium or steady state situations, and give your reasons. I'm not sure if I got this question right... I think this is a steady state because the dog is …
  7. math

    a bag of super dog food, at $12.50, is one third the price of a bag of power dog dog food. write and solve an equation to find the price of a bag of power dog dog food
  8. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?
  9. Math

    Jessica has 8 1/7 pounds of dog food. Feeds 1/7 pound per day. How many days will dog food last?
  10. math

    fei yen's dog eats 8 ounces of dog food each day. fei yen bought a 28 pound bag of dog food, How many 8-ounces servings are in a 28 pound of dog found?

More Similar Questions