math

posted by .

do not know how to get answer on kathleen spent $30.50 on two shirts. One shirt cost $3.50 more than the other. How much did each shirt cost?How do you get the answer for X +X+3.50 = 30.50. Trying to explain how to get answer to a 5th grader.

  • math -

    X = 1 shirt

    X + 3.50 = the other shirt

    2x + 3.50 = 30.50

    Subtract 3.50 from both sides.

    2x = 30.50 - 3.50

    2x = 27

    Divide 27 by 2.

    x = 13.50

    One shirt is $13.50.

    13.50 + 3.50 = 17.00

    13.50 + 17.00 = $30.50

  • Math -

    The equation would be 2x + 3.50 = 30.50.
    Basically, x represents the shirts and since there are two shirts, we multiply x by 2.
    $3.50 is added because one shirt is $3.50 more than another.
    Isolate the variable.
    Subtract 3.50 from 30.50 which would equal 27.
    Then, divide 2 from both sides so x = $13.50.
    To check your work, plug everything back into the equation.
    So, 2(13.50) + 3.50 = 30.50.

  • math -

    🔇💚💚

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    ernesto spent a total of 64$ for a pair of jeans and a shirt. the jeans cost 6$ more than the shirt. how much did the jeans cost?
  2. Please help!!!!!!!!!!! algebra

    Quan is shopping. He can buy 2 pairs of pants and 1 shirt for $79.85 ( before tax is added). He can but 1 pair of pants and 2 shirt for $69.85 (before tax is added). To figure out how much a shirt or a pair of pants costs,you must …
  3. 4th grade

    I spent $40.00 on a sweater and a shirt. The sweater cost $12.00 more than the shirt. How do I figure this out. I thought the answer was $28.00 but that is not right
  4. math

    Laura want to purchase 4 shirts and 3 hat the cost of each shirt at Wm is$15.20.the cost of the hat at Wm is $5.200 the cost of the same shirt at Sm is 5 percent more than the cost at Wm the cost of the same hat at Sm is 2 percent …
  5. math

    do not know how to get answer on kathleen spent $30.50 on two shirts. One shirt cost $3.50 more than the other. How much did each shirt cost?
  6. Math

    Mr. Logan purchased $390 in clothing (excluding sales tax). He bought 5 identical shirts, 3 identical pairs of pants and 2 identical pairs of shoes. Each pair of shoes cost twice the combined value of one shirt and a pair of pants. …
  7. algebra1

    a wholesaler bought a batch of t-shirts for $77.00.She gave two of the T-shirts to her daughters and then sold the rest for a total of $90.If the wholesaler sold each T-shirt for $2 more than it cost her,how much did she pay for each …
  8. supply chain

    Suppose that a manufacturer of men's shirts can produce a dress shirt in its Houston, Texas, plant for $8 per shirt (including the cost of raw materials). Chicago is a major market for 100,000 shirts per year. The shirt is priced at …
  9. Math

    A dress cost $12 more than a shirt. Yasmin bought 3 such dress and 5 similar shirt for $356.hoe much did she pay for each shirt?
  10. Math

    A pair of pants costs twice as much as a shirt. The total cost of 1 1 pair of pants and 1 1 shirt is $18 $18 . If s represents the cost of 1 1 shirt, which equation could you use to find the cost of 1 1 shirt?

More Similar Questions