math

posted by chase

How do you write this problem in algebraic expression (four different people came in today; and each bought one third of a box and 13 candies)

  1. PsyDAG

    4(1/3b + 13c)

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A candy bowl contained 723 candies. Some of the candies were red and the rest were green. There were twice as many green candies as red candies. How many red candies were in the candy bowl?
  2. word problem

    bought a jumbo box of candy. by the time i got home kids ate 1/4 of candy. Put groceries away and another 1/2 of what was left was eaten. Before dinner ate another 1/6 of what was left. Now there are 10 candies left. How many chocolates …
  3. Data Management

    A box contains 14 yellow, 6 green, 10 purple, and 12 red candies jumbled together. What is the expected number of red candies among 5 candies poured from the box?
  4. Math

    Winnie can use up to 10 coupons when buying a box of DVDs. Each coupon is worth $3. She bought a box of DVDs for $56 less the value of her coupons. a)choose a variable to represent the number of coupons. b)Write an Algebraic expression …
  5. Math !-_-

    Please help me out. Omg...i absolutley hate math. I try my best but...its just to hard for me. Ok so im working on algebraic expressions. Here i go. 1. The product of a number n and 9 2. The quotient of 21 and a number b I HAD MORE …
  6. Algebra

    How do you write an algebraic expression for five friends went to a baseball game. Three of the friends each bought a ticket for x dollars and a soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simplify an …
  7. Translate verbal expression into Algebraic express

    Five friends went to a baseball game. Three of the friends each bought a ticket for x dollars and a soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simplify an expression that represents the amount of money …
  8. math

    A pencil costs $3.50 and a pen costs $6.70. Jessica bought m pens. She also bought 4 fewer pencils than pens. Write an algebraic expression for the total amount she spent and solve the expression.
  9. Math

    A pencil costs $3.50 and a pen costs $6.70. Jessica bought m pens. She also bought 4 fewer pencils than pens. Write an algebraic expression for the total amount she spent. The answer supposed to be 6.70m + 3.5 (m-4). I got confused …
  10. Math

    1. What is the algebraic expression for the following word phrase: the sum of 3 and 4x?

More Similar Questions