math

posted by .

A product is on sale for 30% off of normal selling price of $12.00 per unit and each unit cost is $5.00. What is the gross profit percentage?

  • math -

    so selling price is .7(12) = 8.40
    cost price was 5.00
    profit = 8.4-5 = 3.40

    profit percentage = 3.4/5 = .68 = 68%

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    You are provided with the following information for Pavey Inc. for the month ended October 31, 2008. Pavey uses a periodic method for inventory. Date Description Units Unit Cost or Selling Price October 1 Beginning inventory 60 $25 …
  2. Math, mathematics of finance

    I am stuck on these two math questions. If nyone could help me solve them it would be greatly appreciated! Here is the information: Engineering estimates indicate that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per …
  3. please help

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  4. college statistic and algebra

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  5. CVP Analysis - Business Math

    Engineering estimates show that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per unit. Based on market research, the selling price of the product is to be $120 per unit and variable selling expense is expected to be …
  6. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  7. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  8. accounting

    ABC's Product information Current Product Expansion Product (estimate) Selling Price $14.50 $ Units produced and expected to be sold 80,000 5,000 Machine Hours 40,000 5,000 Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit Direct labor …
  9. math

    Benadryl is on sell this week for 20% off of the normal selling price at $10.00 per unit. If the pharmacy purchased Benadryl at $8.00 per unit, what is the gross profit percentage?
  10. math

    The table shows the average production data for three products over the last month. The difference between the costs and the sale price is the company profit for one unit. If a new production method allows the labor costs of Product …

More Similar Questions