mAth word problems

posted by .

Farmer Pete expects to sell 5000 pumpkins this season he charges $7.00 per pumpkin. HOw can he figure out the total revenue from the sale if his farming expenses cost him $16,700.00 this season?
would the answer be: 18,300.00 total revenue


Betty WItch flies to school every morning on her broom. She flies at sixteen miles per hour and it takes an hour to get there. She flies home at a speed of twenty four miles per hour. How long does it take her to fly home?

I don't know how to get this answere can you help me?

  • mAth word problems -

    revenue = 5000 * 7 = 35,000

    net income = revenue - expenses = 35,000-16,700 = 18,300

    16 miles at 24 miles/hour
    hours = 16/24 = 2/3 hour
    (2/3)(60) = 40 minutes

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. logic

    There were 1320 pumpkins in a pumpkin patch, but it was difficult for farmer Joe to find the perfect pumpkin. • Every third pumpkin was too small. • Every fourth pumpkin was too green. • Every fifth pumpkin had a broken stem. …
  2. math logic

    There were 1320 pumpkins in a pumpkin patch, but it was difficult for farmer Joe to find the perfect pumpkin. • Every third pumpkin was too small. • Every fourth pumpkin was too green. • Every fifth pumpkin had a broken stem. …
  3. math logic

    There were 1320 pumpkins in a pumpkin patch, but it was difficult for farmer Joe to find the perfect pumpkin. • Every third pumpkin was too small. • Every fourth pumpkin was too green. • Every fifth pumpkin had a broken stem. …
  4. math

    Farmer Frank's pumpkin patch had 360 pumpkins and he was searching for perfect pumpkins to sell at his farm stand. As he walked through his pumpkin patch, he noted the following: Every third pumpkin had no stem. Every sixth pumpkin …
  5. math

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit …
  6. Math: I need help.

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit …
  7. Help with Math.

    1. I've posted this question before (once, the other post wasn't me)and I have still got no help. Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. …
  8. math

    peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost her to buy a dozen …
  9. math

    there were 360 pumpkins in a pumpkin patch , but it was difficult for farmer alexander to find the perfect pumpkin. evry third pumpkin was too small. every fourth pumpkin was too green. every fifth pumpkin had a broken stem. every …
  10. math

    Sam grew three pumpkins for the pumpkin growing contest.The pumpkins weighed 24 1/8 lb,18 1/2 lb, and 32 5/16 lb. Find the total cost of the pumpkins. I don't get it?

More Similar Questions