MSD

posted by .

Pat and Kris are roommates. They spend most of their time studying (of course), but they leave some time for their favorite activities: making pizza and brewing root beer. Pat takes 4 hours to brew a gallon of root beer and 2 hours to make a pizza. Kris takes 6 hours to brew a gallon of root beer and 4 hours to make a pizza. a. What is each roommate’s opportunity cost of making a pizza? Who has the absolute advantage in making pizza? Who has the comparative advantage in making pizza? b. If Pat and Kris trade foods with each other, who will trade away pizza in exchange for root beer? c. The price of pizza can be expressed in terms of gallons of root beer. What is the highest price at which pizza can be traded that would make both roommates better off? What is the lowest price? Explain.

  • MSD -

    Jjj

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economics

    Pat and Kris are roommates. They spend most of their time studying, but they leave some time for their favorite activities: making pizza and brewing root beer. Pat takes 4 hours to brew a gallon of root beer and 2 hours to make a pizza. …
  2. Econ

    Pat takes 4 hours to brew 5 L of beer and 2 hours to make a pizza. Kris takes 6 hours to brew 5 L of beer and 4 hours to make a pizza. What is Pat and Kris's opportunity cost of making a pizza?
  3. time management

    As I spend more and more time working, I spend less time with family and friends. However, my career and financial success are important to me. How do I balance the time I spend making money versus time I spend with people?
  4. math

    if julie takes 4 hours to type up a manuscript and pat takes 6, if they work together at 12:00, what time would they finish?
  5. algebra

    SOME CHILDREN/ PAT/SAM/AND KYLE WERE PLAYING IN THE SNOW. THE CHILDREN MADE SNOWBALLS AND BUILT WALLS FOR DEFENSE. PAT WITH ONE IN A HALF OF THE TOTAL.SAM HAS ONE MORE THAN KIM. KYLE HAS ONE IN A HALF AS MANY AS PAT.I DO NOT UNDERSTAND …
  6. Math 2

    Cheiko bottles 4 1/8 quarts of root beer. Then she bottles another 5 7/8 quarts of root beer. How many 1-cup servings of root beer does she have?
  7. math

    Pat worked 43 hours and received $7.25 per hour for regular pay and time-and-a-half for all hours over 40 hours. What were her weekly earnings?
  8. math ps. help

    Time Spent Studying (in hours) The time spent studying, in hours, on a daily basis of 9 different students was used to create the box plot shown above. Which of the sets of times below matches the given box plot?
  9. math

    Though Pat's dog runs 2m/sec slower than Pat, the dog runs three times as fast as Lee. If Lee runs at x m/sec, and Pat races Lee,then, after 10 seconds, Pat will be ?
  10. math

    Pat worked 43 hours and received $7.25 per hour for regular pay and time-and-a-half for all hours over 40 hours. What were her weekly earnings?

More Similar Questions