math

posted by .

A product costs $42.75 per unit and we sell each unit for $78.42 there is a difference of $35.67. What is the percentage of the markup? Thank you.

  • math -

    35.67 / 42.75 = 0.834 = 83.4%

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. college

    RNO Company's market for the Model 55 has changed significantly, and RNO has had to drop the price per unit from $265 to $125. There are some units in the work in process inventory that have costs of $150 per unit associated with them. …
  2. Accounting

    Cambridge Manufacturing Company, Inc. has 200 labor-hours available. There is no limit on machine hours. Cambridge can sell all of Product B that it wants, but it can only sell 30 units and 20 units of Products A and C, respectively. …
  3. MATH

     Roberta Hernandez sells three items‐A, B, and C in her gift shop. Each unit of A costs her $2  to buy, $1 to sell, and $2 to deliver. For each unit of B, the costs are $3, $2, and $2, respectively,  …
  4. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  5. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  6. accounting

    Pattillo Industries makes a product that sells for $25 a unit. The product has a $5 per unit variable cost and total fixed costs of $9,000. At budgeted sales of 1,000 units, the margin of safety percentage is 45%, 55%, 64%, none of …
  7. accounting

    ABC's Product information Current Product Expansion Product (estimate) Selling Price $14.50 $ Units produced and expected to be sold 80,000 5,000 Machine Hours 40,000 5,000 Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit Direct labor …
  8. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  9. business

    The Springer Company sells its product for $20 per unit. Its fixed costs are $10,000 and the variable cost per unit is $10 What is the new break-even point if the price per unit increases from $20 to $30
  10. math

    The table shows the average production data for three products over the last month. The difference between the costs and the sale price is the company profit for one unit. If a new production method allows the labor costs of Product …

More Similar Questions