Math (Area of Shapes)

posted by .

Suppose that when pizza dough is rolled out it costs 25 cents per square foot, and that sauce and cheese when spread out on a pizza have a combined cost of 60 cents per square foot. Let's say sauce and cheese are always spread out to within 1 inch of the edge of the pizza. Compare the sizes and costs of a circular pizza of diameter 16 inches and a 10 inch by 20 inch rectangular pizza.

  • Math (Area of Shapes) -

    Find the formula for the surface area of a circle and rectangle and get the square footage in feet.

    16 inches x 1 ft/12 in = 1.333 ft diameter

    Next, subtract 2 inches from the diameter of the round pizza and find the square footage for the cheese and pizza sauce.

    Subtract 2 inches from the dimensions of the rectangle pizza to find the square footage for the cheese and sauce.

    You can draw these out to look at the distances.

    Multiply the cost of each component (dough, cheese, sauce) by the square footage of the respective size and add them up for the cost of each pizza.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Calculus

    A right cicular cylindrical can is to be constructed to have a volume of 57.749 cubic inches (one quart). The sides of the can are to be formed by rolling and welding a strip of metal, which may be purchased in rolls with width equal …
  2. math

    A right cicular cylindrical can is to be constructed to have a volume of 57.749 cubic inches (one quart). The sides of the can are to be formed by rolling and welding a strip of metal, which may be purchased in rolls with width equal …
  3. math

    A right cicular cylindrical can is to be constructed to have a volume of 57.749 cubic inches (one quart). The sides of the can are to be formed by rolling and welding a strip of metal, which may be purchased in rolls with width equal …
  4. math

    A rectangular box with a square base and top is to be made to contain 1250 cubic feet. The material for the base costs 35 cents per square foot, for the top 15 cents per square foot, and for the sides 20 cents per square foot. Find …
  5. Calculus

    A rectangular box with a square base and top is to be made to contain 1250 cubic feet. The material for the base costs 35 cents per square foot, for the top 15 cents per square foot, and for the sides 20 cents per square foot. Find …
  6. calculus

    a rectangular box is to have a square base and a volume of 20 ft cubic if the material for the base costs 30 cent per square foot, the material for the sides cost 10 cent per sqaure foot, and the material for the top costs 20 cents …
  7. math

    A rectangular box with a volume of 320 cubic units is to be constructed with a square base and top. The cost per square foot of the bottom is 15 cents, for the top 10 cents, and for the sides is 2.5 cents. Find the dimensions that …
  8. Calculus, Surface Area Pt.2

    The base costs 0.9 cents/square cm, the front costs 0.8 cents/square cm and the sides and back cost 1.3 cents/square cm. The cost of the material to make the box is : Cost = ?
  9. Calculus, Surface Area Pt.2

    The base costs 0.9 cents/square cm, the front costs 0.8 cents/square cm and the sides and back cost 1.3 cents/square cm. The cost of the material to make the box is : Cost = ?
  10. Math

    A rectangular box with a square base of length x and height h is to have a volume of 20ft^3. The cost of the top and bottom of the box is 20 cents per square foot and the cost of the sides is 8 cents per square foot. Express the cost …

More Similar Questions