5th grade math word problems

posted by Anonymous

Frank saved 50% by purchasing his airline ticket early. His wife paid full price. If their total was $294 how much was Franks's ticket only?

Can someone please explain this to me in 5th grade terms.

  1. Ms. Sue

    Please see the Related Questions below.

  2. perla

    500

  3. Anonymous

    The school parking lot had room for 30 cars. If all the spaces except 6 were filled, what fraction of the parking lot was in use?

  4. Anonymous

    39

  5. Anonymous

    111

  6. Can

    Carlos wrote three numbers between 0.33 and 0.34 what numbers could Carlos have written?

  7. monkey

    500

  8. vincent

    A piece of string that is 20cm long is cut into two pieces. One of the pieces is 2cm longer than the other one. Answer the question.

  9. tanya

    A ladder is 30 feet tall it is 5 times taller then Mr. Jones How tall is Mr. Jones

  10. poopy phil

    well lets just say frank is a jerk for not helping his wife pay and he gets a discount THEY ARE MARRIED FOR CHRISTS SAKE.

  11. Glenn

    A fur jacket cost seven times what a silk scarf cost. If the difference in their cost is $72, what is the cost of each item?

  12. Anonymous

    504

  13. Anonymous

    divide 294 by three and that is frank's price

  14. Anonymous

    duh

  15. Scott

    You need to form two equations. Since Frank's ticket is 1/2 that of his wife's, I wrote the first equation as F = 1/2W or W = 2F. Then I wrote my second equation as wife's ticket plus Frank's ticket are equal to $294. In other words W + F = $294. Then I combined the two equations substituting the first in the second I got 2F + F = $294. I substituted 2F for W so 3F = $294 and F = $98. Frank's ticket costs was $98 while his wife's ticket was $196.

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. 5th Grade Math

    Beth & her grandmother paid $23 tickets to a play. An adult ticket costs $6.50 more than a child's ticket. What was the cost of Beth's ticket?
  2. 5th grade

    Will someone tell me a webpage my daughter can get help on solving equations, word problems w/ algebraic chains...or for 5th grade math. Thank you
  3. Math

    frank saved 50% by purchasing his airline ticket in advance. His wife paid the full price. If their total charge was $294, how much was Frank's ticket only?
  4. Math

    Frank saved 50% by purchasing his airline ticket early. His wife paid full price. If their total was $294 how much was Franks's ticket only?
  5. math word problem

    Frank saved 50% by purchasing his airline ticket early. His wife paid full price. If their total was $294 how much was Franks's ticket only
  6. Grade 12 Calculus

    For an outdoor concert, a ticket price of $30 typically attracts 5000 people. For each $1 increase in the ticket price, 100 fewer people will attend. The revenue, R, is the product of the number of people attending and the price per …
  7. math

    Below is a function the represents the sales for tickets to battle of the Bands Phoenix Music Festival. Student council needs students to buy ticket early in order to book a venue. In order to do this they made a piece scale as follows, …
  8. math

    Below is a function the represents the sales for tickets to battle of the Bands Phoenix Music Festival. Student council needs students to buy ticket early in order to book a venue. In order to do this they made a piece scale as follows, …
  9. math

    Below is a function the represents the sales for tickets to battle of the Bands Phoenix Music Festival. Student council needs students to buy ticket early in order to book a venue. In order to do this they made a piece scale as follows, …
  10. math

    elow is a function the represents the sales for tickets to battle of the Bands Phoenix Music Festival. Student council needs students to buy ticket early in order to book a venue. In order to do this they made a piece scale as follows, …

More Similar Questions