algebra

posted by .

Of 480 consumers polled, some purchase ice cream, some purchase frozen yogurt, and some purchase both. If 260 people polled purchase ice cream and 200 purchase both ice cream and frozen yogurt, how many people purchase frozen yogurt?

  • algebra -

    Assuming that of the 480, everybody had either ice cream or yogurt

    number for ice cream --- A
    number for yogurt ---- B

    N( A or B) = N(A) + N(B) - N(A and B)
    480 = 260 + N(B) - 200
    N(B) = 420

    confirm the answer is corrrect by making a Venn diagram.

  • algebra -

    n+260-200 = 480
    n = 420

    420 bought just yogurt

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra 2

    an ice cream store has 31 flavors of ice cream and 10 toppings. A regular sundae has one flavor of ice cream, one topping, and comes with or without whipped cream. How many different ice cream sundaes can be ordered?
  2. Math

    A mall has three department stores, J C Penney, Macy’s, and Sears. A survey of 1863 people exiting the mall found that 279 made a purchase at J C Penney, 240 made a purchase at Macy’s, 364 made a purchase at Sears, 76 made a purchase …
  3. business

    1.jack leblanc, an mba student at the niversity of wisconsin at madison, recently purchased a small ice cream and frozen yogurt business close to campus to help pay his way through the program. even though wisconsin has cold winters, …
  4. math

    Of 320 consumers polled, some purchase Blu-ray movies, some only purchase movies on DVD, and some do both. If 300 people polled purchase Blu-ray discs and 280 purchase DVDs and Blu-ray discs, how many people only buy DVDs?
  5. algebra

    of 320 consumers polled, some purchase Blu-ray movies, some purchase movies on DVD, and some do both. If 300 people polled purchase Blu-ray discs and 280 purchase DVD's and Blu-ray discs, how many people only buy DVD's?
  6. math

    Write a function rule for the total cost. One frozen yogurt store sells frozen yogurt for $3.00 per cup and $1.25 per topping. Write a linear equation to show the total cost of a cup of frozen yogurt. Then calculate the total price …
  7. macroeconomic

    if the price of the frozen yogurt increase the demand for the ice cream will increase too. Does the price for the ice crease raise or fall?
  8. Math

    Of 410 consumers polled, some purchases music on CDs, some only download music, and some do both. If 290 people polled purchase CDs, and 220 purchase CDs and download music, how many people download music?
  9. Math

    Of 410 consumers polled, some purchases music on CDs, some only download music, and some do both. If 290 people polled purchase CDs, and 220 purchase CDs and download music, how many people download music?
  10. math

    At Yo-Yo Yogurt, the scale says that Sarah has 8 ounces of vanilla yogurt and her father's yogurt weighs 11 ounces. How many Pounds of frozen yogurt did they buy altogether?

More Similar Questions